Osim gasa, svi energenti, u domaćoj proizvodnji

energija2BANJALUKA,  Vlada Republike Srpske (RS) usvojila je Prijedlog energetskog bilansa RS za 2009. godinu u kojem se navodi da će u ukupnom energetskom bilansu tečna goriva učestvovati sa 42 odsto, električna energija sa 31, ogrevno drvo sa 16,5, čvrsta goriva u toplanama 7,5, a prirodni gas sa svega 2,8 odsto.

Svi energenti, osim gasa, biće proizvedeni u domaćim proizvednim kapacitetima.

“Planirana je proizvodnja električne energije od 5.288 gigavat časova i to iz sopstvenih izvora, predviđena je bruto distributivna proizvodnja oko 3.391 gigavat čas, a gubici od 14 odsto”, rekao je novinarima u Banjaluci pomoćnik minstra industrije, energetike i rudarstva Ljubo Glamočić.

On je napomenuo da se višak električne energije od 1.292 gigavat časova planira ponuditi komercijalnom tržištu, od čega se očekuju značajni finansijski efekti, imajući u vidu potražnju energije u proteklom periodu.

Glamočić kaže da je za optimistične prognoze u proizvodnji električne energije potrebno obezbijediti uslove koji podrazumijevaju dovoljno uglja u termoelektranama, odnosno da je potrebno 3.880.000 tona, kao i 18.800.000 litara dizela D2, 6.600 tona mazuta za potpaljivanje termoelektrana u početku i kada dolazi do prekida rada.

U ovoj godini planirano je da stara linija Rafinerije nafte u Brodu radi punim kapacitetom i preradi oko 1.130.000 tona sirove nafte, od čega bi oko 450.000 tona naftnih derivata bilo potrošeno u RS, uz manju uvezenu količinu, koja se ne može proizvesti zbog tehničkih nedostataka u Rafineriji.

Glamočić je dodao da je u energetskom bilansu obrađeno pet energenata dominantinih u RS – električna energija, ugalj, naftni derivati, prirodni gas i ogrevno drvo.

Prema njegovim riječima, u ovoj godini potrošiće se oko 800.000 kubnih metara ogrevnog drveta, što je jednako proizvodnji 1.200 gigavat časova električne energije, koliko se i izvozi.

Pročitaj više:  Dobit Dukata manja skoro 11 miliona kuna

Vlada RS utvrdila je i Prijedlog zakona o zapošljavanju stranih državljana i lica bez državljanstva kojim se, između ostalog, stranim investitorima daje rok od 90 dana za dobijanje radne dozvole, nakon investiranja.

Zakonom je priedviđeno da se radna dozvola stranom državljaninu, u slučaju počinjenog prekršaja, ne može staviti van snage prije nego što se ne donese konačno rješenje. Srna

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts