BANJALUKA, Specijalno tužilaštvo RS za nepune dvije i po godine rada opravdalo je svoje postojanje, što može da se vidi i po broju riješenih predmeta i izrečenih presuda u oblasti organizovanog i privrednog kriminala, kaže glavni specijalni tužilac RS, Miodrag Bajić, ističući da je izuzetno zadovoljan dosadašnjim radom Tužilaštva.
– Na početku rada, 2006. godine, nismo imali ništa, ni vozila, ni računara, ni novca. Krenuli smo od nule. Godina dana trebalo nam je da sredimo zgradu i nabavimo opremu i tehniku da bi uopšte počeli sa ozbiljnim radom. Uslovima u kojima smo radili i problemima s kojima smo se susretali pokazali smo da možemo da radimo i sigurno smo opravdali naše postojanje – rekao je Bajić.
Šta je urađeno u ovom periodu?
BAJIĆ: Mogu da kažem da je do sada procesuirano više kriminalnih grupa, koje su na području RS činile razna krivična djela, od neovlašćene proizvodnje i prometa opojnih droga, oružja i eksplozivnih naprava do krađa automobila i slično. Rješili smo i slučajeve neriješenih ubistava na području RS i procesuirali počinioce ovih krivičnih djela. Još u 2007. godini riješili smo pokušaj ubistva komandira Granične službe BiH u Trebinju, neriješeno ubistvo u Bijeljini, a procesuirali smo počionioce ubistva u Palama. Mogu da kažem da smo, pored rada u vezi s ovim, organizovanim, kriminalnim grupama, radili i nekoliko veoma složenih istraga iz oblasti privrednog kriminala. Riječ je o javnosti već poznatim slučajevima, “Željeznice RS”, RK “Boska”, te nelegalna privatizacija i prodaja državnog kapitala u preduzećima. Ove istrage su završene, optužnice su podignute i suđenja su u toku. Imamo još nekoliko istraga koje ćemo završiti u narednom periodu, poput Rafinerije nafte u Brodu, a očekuje nas završetak istrage u vezi s privatizacijom banaka i izgradnjom Palate Predsjednika RS.
Na koliko predmeta se trenutno radi?
BAJIĆ: Ukupan broj predmeta na kojima je radilo Specijalno tužilaštvo u prošloj godini je 214, podignuto je 12 optužnica protiv 37 lica, od čega se pet optužnica odnosi na organizovani kriminal, četiri na najteže oblike privrednog kriminala i tri na ostala krivična djela.
Koliko je presuda izrečeno u prošloj godini, kako u oblasti privrednog kriminala, tako i opšteg kriminaliteta?
BAJIĆ: U 2008. godini u oblasti privrednog kriminala izrečeno je devet osuđujućih presuda u predmetima protiv 12 lica, a u oblasti opšteg kriminala pet presuda u predmetima protiv pet lica. Oslobađajuće presude izrečene su u tri predmeta protiv šest lica iz oblasti privrednog kriminala, dok u oblasti opšteg kriminala nije bilo oslobađajućih presuda.
Imate li kakvih pritisaka u radu od strane pojedinaca ili grupa?
BAJIĆ: Do sada, pripadnici Specijalog tužilaštva nisu se susretali s nekim direktnim pritiscima u vidu ugrožavanja bezbjednosti ili otvorenih prijetnji, ali možemo da kažemo da pritisaka ima. Najčešće se radi o posrednom pritisku, koji se ogleda u namjenskom plasiranju određenih informacija, bolje rečeno dezinformacija, i zluradih komentara. Ne mogu reći da me ti pritisci iznenađuju. Oni su obično plasirani od određenih pojedinaca i grupa, koji se i sami plaše da će doći pod udar Specijalnog tužilaštva.
Da li ste zadovoljni kadrovskom strukturom Tužilaštva? Ima li vas dovoljno da izađete na kraj s kriminalcima?
BAJIĆ: Nedostaje nam određen broj kadrova, prvenstveno specijalnih tužilaca. Imamo pet specijalnih tužilaca, a predviđeno je osam. Nedostaju nam i tužilački istražioci, kao i stručni saradnici, kao nosioci istražnih aktivnosti. Ljudi, jednostavno, ne žele da se prijavljuju u Specijalno tužilaštvo zbog toga što ovdje radimo u dosta teškim i specifičnim uslovima, pod stalnim pritiskom, a većina njih nije spremna da se izlaže takvom riziku, koji može da ugrozi ne samo njih već i njihove porodice. Takođe, postoje i ljudi koji su zainteresovani da rade u Specijalnom tužilaštvu, ali ne ispunjavaju osnovne uslove za to. Fokus
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši