Vlada Grčke prodala “Olimpik”

aerodromATINA, Vlada Grčke je objavila da su njeni privatizacioni savjetnici odabrali grčko-emiratsku investicionu grupu Marfin (MIG) da kupi prezaduženog državnog vazduhoplovnog prevoznika “Olimpik erlajnz” (Olympic Airlines, OA).

Ministar za razvoj Kostis Hadžidakis je rekao da je odluka pala poslije tronedjeljnih pregovora.

Do pregovora je došlo poslije prošlogodišnjeg apela Vlade investitorima, jer ni posljednji, čak šesti tender za privatizaciju OA, nije donjeo dovoljno visoke ponude.

Prodaju treba da odobre komisija grčke vlade i Evropska komisija.

MIG je 13. septembra 2008, na poziv Vlade, ponudio 45,7 miliona evra za letački dio OA.

MIG je ponudio i 16,7 miliona evra za sektor održavanja OA o čemu je odluka odložena za nedjelju dana jer se očekuje ishod pregovora MIG i švajcarske firme “Svisport” koja je za taj dio OA ponudila 44,8 miliona evra”. MIG se obavezao da će sam toliko platiti ako ti pregovori propadnu.

“To znači da će ukupan prihod države biti 177,2 miliona evra”, rekao je Hadžidakis, a vladini zvaničnici objasnili da ta suma obuhvata i cijenu kapitala OA, prenosi agencija AP.

Nisu međutim prihvaćene veće ponude stigle u poslednjem trenutku – ove nedjelje, od domaćeg rivala OA, privatnog prevoznika u ekspanziji “Edžian erlajnz” (Aegean Airlines) za 170 miliona evra – za cijelu kompaniju, i američke čarter-kompanije “Krajzler Evijejšn” (Chrysler Aviation) za 210 miliona.

Sa ugledom najvažnije poslovne grupe u Grčkoj i kapitalom većim od devet milijardi evra, MIG čije je sjedište u Atini, vlasnik je ili suvlasnik najboljih brodarskih kompanija i vrhunske grčke prehrambene industrije.

Grčki investitori su vlasnici 58 odsto akcija MIG, strani 24 odsto, a 18 odsto pripada finansijskoj firmi “Dubai grup” (Dubai group).

Pročitaj više:  Afrika ima samo jednu takvu: Po čemu je ova žena posebna?

Pola vijeka od kada ga je, 1957. godine, osnovao tadašnji grčki super-brodovlasnik Aristotelis Onazis, i više od tri decenije pošto ga je 1975. poklonio državi da mu ga ne bi oduzela nacionalizacijom, OA je uprkos obilnim državnim subvencijama nagomilao dug od 2,7 milijardi evra.

Vlada je ranije najavila da će većinu od 8.100 zaposlenih u OA premjestiti u druge državne firme, a EU odobrila plan Grčke da potpuno privatizuje OA do kraja ove godine.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts