SARAJEVO, Zemlje članice zone slobodne trgovine CEFTA u trgovinskim odnosima sa Evropskom unijom još neko vrijeme neće moći koristiti prednosti koje donosi režim kumuliranja porijekla robe, potvrđeno je u Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
“Razlozi su formalne prirode, budući da EU to još nije objavila u svom ‘Službenom glasniku'”, kaže Dragiša Mekić, pomoćnik ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
Dijagonalna kumulacija porijekla robe predstavlja jednu od najvećih prednosti Sporazuma o CEFTA. Podrazumijeva da proizvođači koji koriste komponente i poluproizvode iz zemalja članica CEFTA mogu dobiti certifikat o porijeklu proizvoda i izvesti ih u zemlje koje to priznaju bez plaćanja carina.
Mekić ističe da ne zna kada će EU okončati proceduru, a očekuje da će više znati nakon 26. i 27. marta, kada će s predstavnicima EU biti razmatrana provedba Trgovinskog sporazuma.
Igor Gavran iz Sektora za makroekonomski sistem Spoljnotrgovinske komore BiH, kaže da kumuliranje porijekla postoji unutar CEFTA, ali ne i u odnosima CEFTA sa EU. Ističe da bi mogućnost dijagonalne kumulacije sa EU mogla povećati obim trgovinske razmjene zemalja članica CEFTA.
“Sigurno je da mogućnosti za korištenje ove prednosti postoje. Neke komponente u namjenskoj industriji koje su se proizvodile u više republika bivše Jugoslavije mogle bi se ugraditi u proizvode koji bi se onda izvozili u EU bez carina”, kaže Gavran.
Takvu mogućnost, prema njegovim riječima, otvara i povratak italijanskog proizvođača automobila FIAT u Srbiju gdje je s kragujevačkom “Zastavom” osonovala zajedničko preduzeće u kojem je većinski vlasnik.
“Poznato je da su i prije rata bh. firme izrađivale komponente za ovu fabriku”, kaže Gavran i dodaje da bi eventualnim ponovnim uspostavljanjem saradnje našim firmama od velike koristi bila dijagonalna kumulacija sa EU.
Izmjene Sporazuma o slobodnoj trgovini
Režim kumuliranja porijekla robe još nije moguć ni s Turskom, iako s tom zemljom BiH ima sporazum o slobodnoj trgovini.
“Da bi ova mogućnost postojala, pojašnjava, potrebno je da BiH uskladi ovaj bilateralni sporazum s Trgovinskim sporazumom koji imamo sa EU”, kaže Igor Gavran. Nezavisne N.
Komentariši