SARAJEVO, Podatak da je 20 877 radnika u BiH od novembar 2008. do februara 2009. godine ostalo bez posla treba da zabrinjava sve institucije u BiH, jer je to početak ekonomske krize koja će zavladati u BiH, smatra predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH Edhem Biber.
Biber je izjavio Srni da je najveći dio ljudi koji su u ovom periodu prijavljeni na evidencije službi za zapošljavanje u BiH radilo u “neformalnoj ekonomiji – crnom tržištu” i to najviše iz neformalnog sektora građevinarstva i trgovine koji su prvi bili na udaru da izgube posao.
“Ima jedan broj radnika koji su nažalost zbog tehnološkog viška dobili otkaze u formalnoj ekonomiji, a prema našim podacima njih je oko tri do četiri hiljade”, naveo je Biber.
On je ocijenio da bi zbog ovih podataka sve institucije u BiH trebalo da se maksimalno angažuju u riješavanje ovih problema i dodao da je Sindikat već dostavio prijedlog mjera štednje Savjetu ministara BiH i vladama Republike Srpske i Federacije BiH.
“To smo učinili, jer smatramo da treba maksimalno raditi na smanjenju javne potrošnje i da u ovoj fazi ne bi došlo do smanjenja plata bilo kome, smatramo da bi trebalo smanjiti troškove kada su u pitanju neki dodaci”, naveo je Biber.
Procjena sindikata, rekao je Biber, da bi se na taj način mogla prikupiti značajna sredstva od više stotina miliona KM, koja bi bila usmjerena ka industriji kao stimulans za izvoz i pomoć u teškim vremenima recesije.
“S obzirom da je u BiH veliki broj opštinskih vijeća i opštinskih skupština, smatramo da treba smanjiti paušale i druge troškove u organima i državnim strukturama, kada su u pitanju radovi u komisijama, kao i niz drugih stvari”, dodao je Biber.
Prema podacima Agencije za rad i zapošljavanje BiH, službama za zapošljavanje u BiH od novembra prošle do februara ove godine, kada su se počele osjećati posljedice recesije u BiH, prijavljeno je 20 877 radnika kojima je prestao radni odnos.
Iz Agencije navode da je skoro polovina ovih radnika proglašena organizacionim ili tehnološkim viškom, nešto manje ih je prijavljeno zbog prestanka ugovora o radu na određeno vrijeme i sporazumnog raskida ugovora, a ostatak od oko pet odsto je prijavljen na evidencije zbog stečaja, likvidacije ili privatizacije preduzeća.
Među ovim radnicima, koji su ovom periodu ostali bez zaposlenja, nalazi se i nešto više od 3 000 radnika koji su se vratili u BiH na osnovu prestanka radnog odnosa.
Među njima najviše je “povratnika” iz Slovenije, Hrvatske i Srbije koji su obavljali poslove u oblasti građevinarstva, prerađivačke industrije, auto-industrije i slično.
Komentariši