DOBOJ, Građani Doboja i Zenice imaju približno iste uslove življenja, rezultat je analize preliminarne faze istraživanja Centra civilnih inicijativa (CCI) u okviru projekta “Lokalna uprava za kvalitet života građana”, koji finansijski podržava EU.
Koordinator projekta Ljubinko Đurić izjavio je da se ovaj projekat provodi u 14 opština u BiH s ciljem unapređenja odgovornosti lokalnih vlasti prema građanima i doprinosa boljim uslovima života.
“Tokom dvogodišnjeg provođenja projekta predviđene su četiri analitičke informacije, koje će biti dostavljene na uvid opštini, a javnost će biti informisana na konferencijama o temi `Rad lokalnih vlasti i kvalitet života`, podjelom letaka, gostovanjem u radio i tv emisijama”, dodao je Đurić.
Projektom “Lokalna uprava za kvalitet života građana” obuhvaćene su opštine Banjaluka, Bijeljina, Doboj, Novo Sarajevo, Pale, Trebinje i Foča u Republici Srpskoj, kao i Bihać, Zenica, Livno, Mostar, Tuzla, Travnik i Široki Brijeg u Federaciji BiH.
Upoređujući funkcionisanje opštinskih organa vlasti Doboja i Zenice, može se reći da je radnicima i izabranim predstavnicima vlasti “komotnije” u opštini Doboj, jer u opštinskoj upravi radi 240 službenika, a u opštini Zenica 314.
Prema rezultatima analize, 29 odbornika u Skupštini opštine Doboj mjesečno prima paušal u iznosu od 1.500 KM, a 31 vijećnik u Opštinskom vijeću u Zenici 300 KM, kao i 100 KM za svako prisustvovanje sjednicama opštinskog vijeća.
Odbornici u SO Doboj, osim obaveznih mjesečnih primanja, naplate i po 70 KM za svako prisustvovanje vjenčanju, dok vijećnici u Zenici nemaju takvu mogućnost, jer tamošnji Porodični zakon ne predviđa njihovo prisustvo.
Opštinsko vjenčanje u toku radnog vremena u Doboju je besplatno, a neradnim danom i vikendom naplaćuje se 30 KM u gradu, a van grada 50 KM.
Taksa za zaključenje braka u Zenici radnim danom je 10 KM, a neradnim danom i vikendom 50 KM.
Ovjera bilo kakvog dokumenta u opštini Doboj je tri KM, a u Zenici dvije, dok je izdavanje izvoda iz matične knjige rođenih ili vjenčanih u Doboju pet, a u Zenici četiri KM.
Smještaj djece u vrtićima u Doboju roditelji plaćaju 130 KM, a u Zenici deset KM manje.
Upisnina za srednjoškolce na početku školske godine u Doboju je 50, a u Zenici 40 KM.
U prošloj godini opština Doboj je iz budžeta stipendirala 600 učenika i studenata, a Zenica svega 16 stipendista.
Iz opštinskog budžeta Doboj u 2008. godini za kulturu je izdvojeno 494.500 KM, a iz zeničkog 350.000 KM, dok je za sport opština Zenica izdvojila 300.000 KM, a u Doboju su izdvajanja bila dvostruko veća.
Za razvoj turizma iz dobojskog opštinskog budžeta prošle godine izdvojeno je 450.000 KM, a iz zeničkog svega 60.000 KM, dok je za finansiranje projekata nevladinih organizacija opština Doboj izdvojila 150.000 KM, a Zenica 1.230.000 KM.
Cijena grijanja metra kvadratnog stanova iz centralne toplane u Doboju je 1,52 KM, a u Zenici 1,12 KM, dok je kubni metar vode u Doboju 0,43 feninga, a u Zenici 0,40 feninga.
U Doboju i Zenici dnevna cijena parkiranja vozila je jedna KM. U Doboju ima oko 350 uređenih parking mjesta, a u Zenici 471 i 690 rezervisanih parking mjesta.
Zakup grobnog mjesta na Gradskom groblju u Doboju na godišnjem nivou iznosi 100, a na deset godina 310 KM, dok je u Zenici predviđena samo godišnja naknada za zakup grobnog mjesta u iznosu od 14,04 KM.Srna
Komentariši