Prvi autobusi na biodizel u Tuzli

tuzlaTUZLA, Proizvodnja biodizela od korištenog jestivog ulja juče je započela u Tuzli, a pogon je smješten u Fabrici kolača “Gusto e Sapore”.
Radi se o pilot projektu Centra za razvoj i podršku Tuzla, a biodizel će u testnoj fazi koristiti Gradsko i prigradsko saobraćajno preduzeće (GIPS) Tuzla za pogon jednog autobusa.
“Fabrika kolača je zadužena za nabavku korištenog jestivog ulja, a GIPS za kupovinu biodizela. Planirano je da 72.000 litara korištenog ulja bude prerađeno i proizvedeno 72.000 litara biodizela. Time će se smanjiti emisija ugljen-dioksida za 155 tona. Do sada je sakupljeno 15.000 litara jestivog ulja”, istakao je Edin Zahirović, projekt menadžer iz Centra za razvoj i podršku.
Otkup korištenog jestivog ulja već je ugovoren s fabrikom “Gusto e Sapore”, a u Centru za razvoj i podršku kažu da o otkupu pregovaraju i s vlasnicima restorana, bolnica, te tvornica kolača i čipsa. Prvobitna cijena otkupa je bila deset odsto maloprodajne cijene jestivog ulja, dok je sada narasla na 25 procenata. Osim učinka u zaštiti životne sredine, biodizel koji će se proizvoditi u tuzlanskom pogonu bit će i deset procenata jeftiniji od običnog dizela.
U GISP Tuzla kažu da će udio biodizela u pogonu njihovih autobusa biti tri odsto, te da će u budućnosti povećati broj autobusa koji će koristiti to gorivo i zastupljenost biodizela na 20 odsto u skladu s evropskim ekološkim standardima.
“Želimo probuditi ekološku svijest građana o značaju korištenja javnog prevoza, jer jedan autobus mijenja 50 putničkih vozila, a na taj način ćemo dati svoj doprinos očuvanju okoline”, kažu iz GIPS-a.
Pogon za proizvodnju biodizela, koji je juče pušten u rad, izum je Ivana Jakovljevića iz Slavonskog Broda, a patentiran je prije četiri godine. Taj izum je okićen brojnim medaljama na sajmovima inovacija u Evropi i Americi. Osim u Tuzli, proizvodnja biodizela na ovaj način ranije je pokrenuta i u Srpcu.
“Englezi su u proizvodnji biodizela iznad svih ostalih, ali i tamo sam za ovaj patent dobio dvostruko zlato. Napravio sam postrojenje koje ne iziskuje dodatne kemijske tvari za sušenje, odnosno izdvajanje vode. Koristim jednostavne postupke kao što je dogrijavanje ulja do dozvoljene temperature da se otpusti voda”, rekao je Jakovljević navodeći da je njegov patent u Hrvatskoj već našao široku primjenu.

Comments

Jedan komentar na na “Prvi autobusi na biodizel u Tuzli”

  1. Husnija Avatar
    Husnija

    Ovo je fantastično i svakako ovo treba razvijati i širiti.
    Zbog toga se odmah nudim da budem jedan od učesnika ovog projekta na način da sam spreman organizirati sakupljanje potrošenog jestivog ulja u tri kantona, Ze-Do kantonu, Srednjobosanskom i Kantonu Sarajevo.
    Kontakt telefon 061 182 529 samo za detaljniji dogovor o ovom pitanju.
    Očekujem poziv.
    Pozdrav!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts