SARAJEVO, Deflacija u BiH, odnosno pad opšteg nivoa cijena, pokazatelj je da ćemo zabilježiti negativne stope bruto domaćeg proizvoda, smatra Muris Čičić, profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu.
“Ovo je zabrinjavajuće. Nadali smo se da ćemo, saglasno procjenama Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), ostati na ekonomskom rastu od 3,5 posto, ali sada postaje jasno da će stopa biti negativna”, kaže Čičić i dodaje da ga ne iznenađuju najnovije projekcije Međunarodnog monetarnog fonda za BiH, prema kojima ćemo ove godine imati negativan rast od 1,8 posto.
Agencija za statistiku BiH objavila je da je naša zemlja u martu zabilježila deflaciju od 0,1 posto, što je peti uzastopni mjesec pada cijena. U novembru i decembru prošle godine deflacija je bila po 0,6 odsto, a u januaru, februaru i martu po 0,1 odsto. Ipak, na godišnjem nivou još imamo inflaciju koja je u martu iznosila 0,7 odsto.
Deflacija je pojava suprotna inflaciji, a označava pad opšteg nivoa cijena. To znači da se s manjom količinom novca može kupiti ista ili veća količina robe, a kao posljedice javljaju se pad cijena, rast nezaposlenosti i bankrot preduzeća.
“Uticaji iz okruženja očigledno su vrlo jaki. Nemamo vlastite potencijale da prevaziđemo nedostatak domaćih i stranih investicija. Smanjene su doznake iz inostranstva, usporen je priliv stranih investicija, reducirane su privredne aktivnosti, a to dovodi do smanjenja potrošnje. Kao rezultat tog imamo pad cijena, odnosno deflaciju”, pojasnio je Čičić i dodao da će nas negativna stopa privrednog rasta mnogo teže pogoditi nego neke razvijene zemlje.
Ekspert za finansije Mirko Puljić kaže da je deflacija posljedica recesije, ali i ranijih kretanja na svjetskom i domaćem tržištu kada je inflacija podgrijavana rastom cijena energenata i hrane.
“Na kraći rok deflacija je normalna, ali na period duži od pola godine može biti neugodna, jednako kao inflacija”, upozorava Puljić.
Dodaje da je najveća opasnost deflacije pad zaposlenosti, jer u situaciji kad roba nema kupaca smanjuje se proizvodnja, što dovodi do otpuštanja radnika i zatvaranja firmi.Nezavisne novine
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši