BEOGRAD, Direktor instituta za tržišna istraživanja (IZIT) Miloje Kanjevac upozorio je da Srbiji preti velika dužnička kriza, jer se spoljni dug zemlje od 2000. do kraja marta ove godine gotovo utrostručio, sa 10,8 na oko 27 milijardi evra.
Kanjevac je juče, na predstavljanju najnovijeg IZIT-ovog biltena, ocijenio da se država sve više zadužuje, a pritom zvaničnici ne vode računa o tome ko će vraćati dugove u narednom periodu.
„Prijeti nam veliki ekonomski kolaps ako pozajmljena sredstva ne uložimo u proizvodnju“, rekao je Kanjevac.
On je kritikovao Narodnu banku Srbije da vodi pogrešnu politiku odbrane dinara, jer od „nerelanog“ kursa dinara korist samo imaju domaći uvoznici i strani izvoznici. Kanjevac je istakao da bi dinar možda trebalo devalvirati.
U sklopu mjera za oporavak srpske privrede, on je predložio pomjeranje fokusa srpskog izvoza sa tržišta EU na rusko, kinesko, sjeverno-afričko i na tržišta zemalja Bliskog i Dalekog istoka.
U narednom periodu, prema anketi Instituta za tržišna istraživanja (IZIT), moglo bi doći do pada cijena. U februaru je, naime, na rast cijena svojih proizvoda računalo 16 odsto anketiranih privrednika, a u martu je njihov broj smanjen na 11 procenata. Istovremeno je, sa tri na 14 odsto povećan broj privrednika koji očekuju pad svojih cijena.
Prema martovskoj anketi IZIT-a, u narednih šest mjeseci, 11 odsto anketiranih privrednika računa sa smanjenjem cijena sopstvenih proizvoda, dok mjesec dana ranije niko od privrednika nije očekivao tako nešto. Istovremeno, rast cijena očekuje 29 odsto privrednika, devet odsto manje nego u februaru.
Saradnik IZIT-a Saša Đogović naveo je da su najnovije mjere Vlade usmjerene na spasavanje budžeta, a ne privrede. Najavljeno povećanje akciza i poreza na mobilnu telefoniju neće dati očekivan rezultat na budžetske prihode, a eventulano povećanje PDV-a dodatno će opteretiti privredu, smatra Đogović.
Start up krediti su, prema riječima Đogovića, samo „bacanje para“ iz budžeta, jer u uslovima teške ekonomske krize, male radnje koje bi se otvorile tim sredstvima, nemaju budućnost.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši