Njemačka dozvolila probno uzgajanje GMO krompira

krompirBERLIN, Njemačka će, bez obzira na žestoke diskusije u javnosti, i ove godine dozvoliti probnu kultivaciju genetski modifikovanog krompira, saopštila je njemačka ministarka poljoprivrede Ilze Ajgner.
Davanje zelenog svjetla za probno uzgajanje GMO sorte “amflora”, koju je razvila njemačka hemijska grupacija BASF, ne predstavlja pretnju javnom zdravlju, niti čovekovoj okolini, kazala je ona.
Ministarka je prošlog mjeseca saopštila da će preispitati prijave za probnu kultivaciju “amflore” na otvorenom, koja je 2008. probno kultivisana na površini od 150 hektara.
Ta GMO sorta će ove godine moći da se uzgaja samo na 20 hektara, umesto na traženih 40 hektara, a zasađena polja moraju imati jaku zaštitnu ogradu.
Kompanija BASF je krajem prošlog mjeseca upozorila da bi odluka o obustavljanju testiranja mogla naškoditi Njemačkoj, kao lokaciji za naučna istraživanja, navodi Rojters.
Ajgnerova je ovu odluku donjela samo dvije sedmice nakon što je zabranila kultivaciju i prodaju GMO kukurza MON 810 američkog biotehnološkog džina Monsanto, uprkos tome što je tu sortu odobrila Evropska unija.
Tada su se pojavile i špekulacije da bi ministarka mogla zabraniti i probno uzgajanje GMO krompira.
Njemačka kancelarka Angela Merkel je izjavila da su u razvoj “amflore” uloženi milioni evra, u nadi da će ta sorta krompira moći da se probno uzgaja na poljima.
“Ta činjenica se ne može jednostavno ignorisati zbog sadašnjeg neprijateljskog odnosa prema GMO krompiru”, rekla je Merkelova.
Zabrana GMO kukuruza izazvala je kontroverzna reagovanja u njemačkoj vladajućoj koaliciji jer se strahuje da bi mogla nanjeti štetu razvoju nauke u toj zemlji.
Monsanto, najveći svjetski proizvođač sjemena, pokrenuo je sudski postupak protiv njemačke zabrane kultivacije kukuruza MON 810, genetski modifikovanog kako bi bio superotporan na štetočine.
GMO krompir “amflora” genetski je izmjenjen kako bi iz njega mogao da se dobija skrob koji se gotovo isključivo sastoji od supstance pod nazivom amilopektin koja se koristi u industriji papira, ljepka, tekstila, građevinarstva i kozmetike.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts