PRAG, Generalni sekretar Asocijacije trgovinskih komora Evrope /Evrokomora/ Arnaldo Abruzini izjavio je na današnjem specijalnom mini-samitu EU o zaposlenosti u Pragu da obuka i stručnost radne snage i dalje ostaju najznačajnije za evropsku konkurentnost, ne samo u vrijeme krize već i na duže staze.
Abruzini je na ovom Samitu poredložio Sporazum o održivim radnim mjestima, sa naglaskom na obuci i stručnosti, kako bi se riješio problem rastuće nezaposlenosti u vrijeme recesije, saopštila je Evrokomora.
“Firme i kompanije koje je anketirala Evrokomora pokazale su da uprkos ekonomskoj krizi žele da zadrže svoje radnike. One su prepoznale suštinsku važnost stručnih, motivisanih i iskusnih zaposlenika”, rekao je generalni sekretar Evrokomore, koja je na samitu učestvovala kao delegacija poslodavaca.
On je dodao da se u skladu sa tim mora poboljšati sposobnost predviđanja vještina potrebnih u budućnosti i saradnja između glavnih aktera širom Evrope kroz Sporazum o održivim radnim mjestima.
Abruzini je naveo da Sporazum treba da potpišu organizacije koje se bave obukom, univerziteti, firme i predstavnici vlasti da osiguraju da obuka odgovora predviđanjima o neophodnim stručnim kadrovima.
On je naglasio potrebu ne samo otvaranja novih radnih mjesta, već i da se nađu rješenja za postojeća radna mjesta.
“U Evropi trenutno ima 18 miliona ljudi koji traže posao, a četiri miliona radnih mjesta nije popunjeno prošle godine. Ukoliko ojačamo sisteme da ‘spojimo nespojivo’ i usaglasimo ponudu i potražnju na tržištu rada možemo veoma brzo smanjiti nezaposlenost za jednu četvrtinu”, rekao je Abruzini.
Češka, kao predsjedavajuća EU, planirala je da organizuje samit o zaposlenosti – sastanak šefova država i vlada evropske dvadesetsedmorke, ali je zbog pada češke Vlade skup sveden na sastanak evropske “socijalne trojke” sa socijalnim partnerima.
Osim ministara rada i socijalnih pitanja Češke, Švedske i Španije koji čine “evropsku socijalnu trojku” na sastanku su i šef Evropske komisije Žoze Manuel Baroso i evropski komesar za socijalna pitanja Vladimir Špidla.
Evropski sindikati su već izrazili nezadovoljstvo zbog organizovanja mini samita, odnosno sastanka na nižem nivou.
“To je vrlo loš signal za građane i zaposlene. Mogu da steknu utisak da se evropski zvaničnici ne interesuju dovoljno za problem nezaposlenosti, a mi gubimo mogućnost da razmotrimo mjere na najvišem nivou”, rekao je šef evropske sindikalne asocijacije ETUC Džon Monks.
Komentariši