Ima prostora uštede i bez smanjenja plata budžetskim korisnicima

jasna-brkicBANJALUKA,  Potpredsjednik Vlade Republike Srpske (RS) i ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Jasna Brkić rekla je da u ovom momentu nema govora o smanjenju plata budžetskim korisnicima, jer ima prostora za uštede na drugim stavkama da se bi javna potrošnja smanjila za 146.000.000 KM, što je uslov koji je MMF postavio Srpskoj za realizaciju stend-baj aranžmana.

Brkićeva je izjavila da će smanjenje plata biti zadnja mjera za kojom će Vlada posegnuti i da će pokušati da svim drugim aktivnostima ostvari uštede koje se od nje očekuju.

“Pokušaćemo ostvariti uštede na svim drugim stavkama da ne smanjujemo plate, ali ne bi trebalo biti ni preveliko razočarenje ukoliko se ukaže potreba da se ide i za određenim, najmanjim smanjenjem plata budžetskih korisnika”, rekla je Brkićeva u intervjuu Novinskoj agenciji Republike Srpske (SRNA).

Ona je dodala da postoji prostor da se izvrši revizija nekih socijalnih davanja koja su ranije odobrena, a koje traže i kategorije ljudi koji ih primaju da bi ih dobijali oni kojima su zaista potrebna.

Što se tiče javne potrošnje, Brkićeva je podsjetila da je ona u Srpskoj ispod 40 odsto, kada se uključi i dio javne potrošnje koja pripada BiH, a samo na nivou RS oko 37 odsto.

Ona je navela da su, u skladu sa Vladinim mjerama, sva ministarstva ostvarila uštede po svim stavkama, dodavši da je Ministarstvo porodice, omladine i sporta u prva četiri mjeseca uštedilo 400.000 KM, ministarstvo na čijem je ona čelu samo na materijalnim troškovima oko 20.000 KM, Ministarstvo pravde u prva tri mjeseca 130.000 KM….

“Realizuju se i mjere i iz onog dijela programa koje se odnose na podsticaje privredi RS, pa su neka preduzeća povećala izvoz jer je Vlada RS omogućila reprogram obaveza koje su imale”, kazala je ona.

Brkićeva je navela da je u 2007. i 2008, zaključno sa 27. aprilom 2009. godine, odobren reprogram obaveza za 215 preduzeća, u iznosu od 155.583.506 KM.

Ona je ocijenila da Razvojni program koji Srpska ima, značajna sredstva ostvarena privatizacijom, kao i ona koja će dobiti po osnovu stend-baj aranžmana, daju osnova za optimizam i uvjerenje da će privreda RS dobiti jedan novi investicioni zamah i da se neće morati posezati za najnepopularnijim mjerama.

Pročitaj više:  Džombić: Srpska u 2009. ušla fiskalno stabilna

Prema njenim riječima, punjenje budžeta u prva četiri mjeseca savim je zadovoljavajuće i iznosi više od 95 procenata, a Srpska je, uprkos svjetskoj ekonomskoj krizi, uspjela da zadrži interes stranih investitora i pokaže da su uslovi privređivanja u RS bolji od ukupne ocjene koju je BiH dobila.

Brkićeva je navela da je ukupan iznos stranih direktnih investicija u 2008. godini u RS bio u vrijednosti 300.365.000 KM, precizirajući da je najviše uloženo u trgovinu – 44 odsto, u proizvodnju i industriju – 35 procenata, bankarstvo 16, osiguranje tri i usluge dva odsto.

“Spremnost ove Vlade da brzo mijenja one stvari za koje prepoznaje da loše utiču na interes stranih investitora doprinijela je tome da zadržavamo, ako ne i povećavamo njihov interes za ulaganje u RS”, ocjena je Brkićeve.

Brkićeva je najavila da će krajem mjeseca u uzvratnu posjetu Srpskoj doputovati ministar ekonomije i regionalnog razvoja Srbije Mlađen Dinkić da bi se konkretizovala njegova inicijativa da se građanima RS omogući kupovina novog “punta” iz kragujevačke “Zastave”, na isti način, kao građanima Srbije.

“To znači zamjena vozila po principu `staro za novo` uz subvenciju Vlade Srbije po svakom automobilu 1.000 evra, a naša Vlada bi obezbijedila povoljne kredite sa komercijalnim bankama”, podsjetila je Brkićeva, dodavši da je tokom boravka u Beogradu zamolila ministra Dinkića da se omogući proizvodnja dijelaova “fiata” u RS.

Brkićeva je rekla da se još uvijek dovoljno ne koriste povoljnosti koje daje Sporazum o specijalnim i paralelnim vezama sa Srbijom.

“Srbija je vrlo važan spoljnotrgovinski partner Srpske, ima privredne saradnje koja je dovsmjerna, ali prostor za nju je mnogo veći i obje vlade i Komitet koji prati sprovođenje Sporazuma te predstavništvo RS u Beogradu, kao prioritetan zadatak upravo imaju unapređenje privredne saradnje”, navela je Brkićeva.

Pročitaj više:  Sutra o četvrtoj tranši stendbaj-aranžmana

Prema njenim riječima, postoje suptilne barijele prema RS poput nepriznavanja certifikata o kvlaitetu robe, koje treba otkloniti da se više ne gubi mnogo vremena na carinske i druge procedure na ulasku u Srbiju.

“Svako zadržavanje znači gubljenje i vremena i novca, a ako je riječ o hrani postoji opasnost da istekne rok trajanja. Ono što je za nas kao zemlju potpisnicu Sporazuma CEFTA izuzetno važno jeste da iskoristimo prednosti koje sporazum pruža”, rekla je Brkićeva.

Ona je napomenula da su i Hrvatska i Srbija već negativno reagovale na mogućnost usvajanja zakona o zaštiti domaće proizvodnje i da postoji najava skorih kontakata i razgovora na nivou Savjeta minstara BiH i vlada ove dvije zemlje.

“To će biti prilika da se sporazumno pokuša naći rješenje da se te suptilne barijere koje postoje eliminišu i svima omogući sasvim slobodan protok robe”, smatra ona.

Brkićeva je istakla da i dalje postoji interes “Elektroprivrede” Mađarske za rudnik Miljevina, ali da taj proces ide sporije od očekivanog, zbog promjene vlade u ovoj zemlji.

“Interes i dalje postoji. Vlada RS je dala sve potrebne informacije, neophodnu dokumentaciju i sada čekamo odgovor mađarske strane. Vjerujem da će on do kraja ovog mjeseca uslijediti”, rekla je Brkićeva, dodavši da su Mađari zainteresovani za izgradnju termoelektrane porede rudnika.

Ona kaže da je na pomolu je još jedna strana investicija u RS, u opštini Teslić, gdje bi trebalo da se gradi fabrika sira.

“Kao jedna od konkretnih rezultata sporazuma koji je RS potpisala sa provincijom Dibeluno iz regije Veneto, jeste mogućnost izgradnje fabrike sira u Tesliću. Imamo vrlo naglašenu spremnost italijanske strane za to, nakon što se obave sva prethodna istraživanja, poput tržišta nabavke mlijeka na tom području”, napomenula je ona.

Brkićeva je precizirala da bi ukupna investicija iznosila 1.500.000 KM, a većim dijelom bi je finasirala vlada Italije, u određenom dijelu Vlade RS i lokalne zajeednice.

Projekat predviđa organizovanje više mini-farmi sa 40-50 grla, po modelu da farmeri budu vlasnici fabrike sira, tako da bi postojala interesna povezanost, između fabrike i farmera.

Pročitaj više:  SASE: Danas promet veći od tri miliona KM

Brkićeva je rekla da i Japanci pokazuju interes za ove prostore, najavivši da će predstavnici velikih japanskih kompanija, banaka i investicionih fondova učestvovati na ekonomskom forumu, koji će se u junu održati u Banjaluci.

“Mi ćemo predstaviti svoje resurse, razvojne projekte i pokušati ih zaitneresovati da ulažu u RS”, kazala je Brkićeva.

Prema njenim riječima, izgradnja mreže auto-puteva u RS dodatno će privući i druge investitore, a poseban interes pokazuju njemačke kompanije za elektroenergetski sekotr.

Brkićeva je najavila da Vlada RS za mjesec dana planira da objavi konkretne rezultate pojednostavljivanja i ukidanja administrativnih barijera, koje nepotrebno opterećuju poslovni ambijent i uzimaju više novca i vremena nego pto je potrebno.

“Ovaj posao predviđen je mjerama Vlade RS za ublažavanje negativnih efekata svjetske ekonomske krize kojim je definisano najmanje 20 formalnosti, koje nepotrebno opterećavaju poslovanje i uzimaju više novca i vremena nego što je potrebno”, ističe Brkićeva.

Ona je kazala da se provode aktivnosti da se suzi taj spisak i usaglasi sa drugim nadležnim ministarstvima, uvažavajući ono što su predložili privredni subjekti, koji su kao opterećavajuće izdvojili brojne formalnosti, dozvole, prethodne saglasnosti, ponovljene provjere i dostavljanja dokumentacije.

Brkićeva je dodala da je Narodna skupštna RS na posljednjoj sjednici usvojila izmjene Zakona o sudskim taksama, kojim je ukinuto plaćanje takse privrednim subjektima za stavljanje imovine pod hipoteku, što je jedno u nizu olakšavanja poslovanja, u trenutku kada privredi, u uslovima krize, treba više novca za poslovanje.

Ona je navela da nema značajnijeg povećanja broja nezaposlenih u RS, te da postoje male oscilacije koje mogu biti i posljedica nekih sezonskih događanja.

Brkićeva je istakla da je najveći broj radnih mjesta do sada zadržan i da se otvaraju neka nova, podsjetivši da je prošle sedmice otvorena Fabrika dječije obuće u okolini Modriče u kojoj je zaposleno 80 radnika, te da je otvoren tržni centar u Banjaluci “Merkator”, koji je takođe otvorio neka nova radna mjesta.

Comments

5 komentara na na “Ima prostora uštede i bez smanjenja plata budžetskim korisnicima”

  1. b191 Avatar
    b191

    Gospođa potpredsjednik Vlade hoće da kaže da se dosad trošilo na sve strane, kad već ima prostora za smanjenje. Da se domaćinski trošilo, ne bi bilo ništa da se sad uštedi, koliko ja rezonujem.

  2. Dragan Avatar
    Dragan

    A zasto bas smanjenje na socijalnijem davanjima, Umjesto da gospodja ministarka kaze kako ce od svakog budjetskoga radnika uzet bar 50km i dat ljudima koji su na birou a nedobijaju nista a svako ko je na birou je jednim djelom i socijalni slucaj ona kaze da ce onam ko prima platu 2000km i vise njemu se nece nista umanjivat a onaj ko dobija 50km socijalne pomoci tu ce se pravit rebalans da mu se ukine i tih 50km. Licno radim nisam na birovu ni socijalni slucaj ali svako ko ima platu preko 1000km trebalo bi mu dobro srezat i dat ljudima koji nemaju ni 100km mjesecni primanja a kod nas takvi ima dosta.

  3. Gile Avatar
    Gile

    “Merkator” otvorio “neka” radna mjesta. Znam i ja neka radna mjesta za pastira otvorena na Manjaci. Mozda bi gospodi iz Vlade bilo bolje da tamo konkurisu, a da posao upravljanja drzavom prepuste odgovornijim i ozbiljnijim ljudima.
    Moglo se i pretpostaviti da kravata u doticne gospodje, kao i twiggy frizura gdje. Majkic, je samo kompenzacija za manjak strucnosti i muskobanjastu ruznocu.

  4. Slobodan Avatar
    Slobodan

    Ma ovaj intervju je pričam ti priču a krave riču. Ne razumijem da li je ona izgubila pojam za ekonomijom ili se stvarno pretvorila u potparola vlade, odnosno postala samo političarka koja tako pričam ti priču, da li je ovo stvarno ozbiljan intervju ili nas stvarno magarče i dalje. O kakvim to 37% javne potrošnje ona priča, pa da li je ona svjesna da je to apsolutna glupost koju je izgovoril, kao da su se svi dogovorili pa duvaju samo u jedno. Vidis ti dobro b191 oni sad štede jer moraju da se nebi odrekli svoga djela dohotka, a možeš misliti ako su trošili, pa ni sami neznaju… Nerzumiju oni da je posao Vlade da zarađuje, to ne razumiju, samo loše Vlade mogu ovako da pričaju, gdje su joj pokazatelji iz proizvodnje za 2009 godinu evo još malo pa ćemo u 6 mjesec a ona u 2008, ne mogu vjerovati. kakvih 80 radnika najamnika u LON proizvodnji dječije cipele, pa to je kratkoročno nije trajno zapošljavanje, kako to može i da pomene to je stvarno neozbiljno. Samo slabe Vlade rasprodaju poklanjaju i zadužuju se tako da će onda po automatizmu i ovaj narod da polako počne propadati kada se osvjesti, no tada će već biti kasno, jer smo sve naše resurse dali INO-investitorima da ih nazovem modernim KOLONIJALISTIMA koji će polako preuzeti upravljanje i ovaj primjer koji je navela proizvodnje dječije cipele i 80 radnika, neka pita te radnike kako im je i koliki im je dohodak i za koga rade tu DORADU, ne vodi li to još većem siromaštvu.
    Kaže 37% je javna potrošnja, bože pa ja se čudim da moj poslodavac nemože da mi da platu kao u NJEMAČKOJ, pa da i ja vozim nova kola, kupim stan, evo sada sam se umio da ne sanjam. Pa ako je tako kako kaže, što nije onda objasnila, EKONOMISTA je, koliki je prihod od društvenog proizvoda u prošloj godini ostvaren, što nas pravi lude, pa nemisli valjada da se 4,5 milijarde od društvenog proizvoda koji je ostvaren u prošloj godini u Republici Srpskoj(onoga što smo mi proizveli), pa ostavlja nama običnim smrtincima, da mi koji se bavimo eto tako “EKONOMIJOM” pokušamo izračunati, pa dobor onda neka VIDI kako to izgleda kada mi računamo pa neka nas demantuje ako nismo u pravu.
    Svi konkretni pokazatelji pokazuju da smo u privredi napravili društveni proizvod u iznosu od 4,5 milijarde KM, a da su oni budžetski paaziti potrošili 3,3 milijarde KM, i kada ovo fimo podjelimo vidmio da se moramo zapitati, pa koje ovdeje lud, i ko koga pravi ludim, potrošili su 75% od onoga što je privreda napravila, neće valjda računati da je prihod i od moje tetke koja šalje iz Njemačke da se plate rečuni kod njenih, itd.. kao društveni prihod, da li stvarno misli da smo ludi.
    Zar smo mi ludi pa nam pričaju kako štede, možeš misliti kako su trošili onda, ni sami neznaju na šta i gdje. Neće ona da nam kaže da se javna potrošnja mora smanjiti, nego eto smanjiće rashode kroz ono što su nekada neracionalno trošili PA TO VEĆ ZNAMO.
    Razmišljanje je kako ove leziljebaroše i parazite da sklonis iz udobnih budžetskih fotelja, i da se manje uzima od privrede da se stvori povoljniji ambijent za rad i kreiranje novih radnih mjesta, gdje će ovi mladi ljudi koji dolaze moći da rade u budućnosti, ili da čekaju bezvizni rezim kao i ja pa da mogu nogom u d..e, i trbuhom za kruhom da idu tamo gdje se bolje zaradjuje.
    E moja ministrice….

  5. zoran Avatar
    zoran

    displej pred vladu sa brojevima.nek svako jutro gledaju rezultate svoje impotencije da bilo sta naprave

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts