VARŠAVA, Svjetska privreda trebalo bi da se vrati iz recesije do kraja 2009. godine ili naredne godine, ocijenio je u Varšavi šef Svjetske banke Robert Zelik.
“Još ćemo biti svedoci padova BDP-a u svijetu, ali oni će biti sve manji”, kazao je danas Zelik novinarima u Varšavi.
Zelik boravi danas u Poljskoj gdje bi s ovdašnjom vladom trebalo da razmotri rizike koji zbog globalne ekonomske krize prijete poljskoj privredi i kako bi Svjetska banka mogla da pomogne.
Predsjednik Svjetske banke je izrazio uvjerenje da će Poljska biti među prvim zemljama koje će krenuti putem oživljavanja privrednog rasta, pošto i sada, prema njegovim riječima, dobro izlazi na kraj s krizom.
Svjetska banka spremna je da odobori 500 miliona dolara kredita za mala i srednja preduzeća preko komercijalnih finansijskih institucija u Poljskoj, a za koje bi garantovala poljska vlada.
Zelik je o toj mogućnosti razgovarao u Varšavi s poljskim ministrom finansija Jacekom Rostovskim i guvernerom Narodne banke Poljske Slavomirom Skšipekom.
“Razgovarali smo o pozajmicama koje ne bi bile direktno pružene vladi, ali bi vlada mogla za njih da garantuje. Posebno je bitna pozajmica banci PKO BP vezana za razvoj malih i srednjih preduzeća. Riječ je o oko 500 miliona dolara”, rekao je Zelik u Varšavi.
Poljska je takođe usred realizacije programa refromi za koje je dobila 3,75 milijardi dolara pomoći od međunarodnih institucija.
“Poljska je u boljem stanju nego druge države. Djelimično i zahvaljujući domaćoj potražnji, ali treba imati u vidu da smo usred globalne krize a poljska privreda u velikoj meri zavisi od izvoza”, kazao je Zelik i dodao da je Poljska među zemljama koje bi najbrže trebalo da izađu iz krize.
Evropska banka za obnovu i razvoj ovih dana je takođe Poljsku uvrstila u zemlje koje nakon ulaska u Evropsku uniju nisu zaspale na lovorikama, već su nastavile reforme i mogu i na krizu da gledaju s više optimizma.
Prema ocijeni analitičara te banke, postkomunističke zemlje koje su ušle u Uniju mogu da se podjele u dvije grupe. Jedna, u kojoj su Poljska, Slovačka ili Češka, nastavile su reforme i uspešnije se bore sa krizom, dok su u drugoj grupi Mađarska i baltičke zemlje čiji je rast bio zasnovan na jeftinim potrošačkim kreditima i sada ih je iznenadio dubok pad u recesiju.
Evropska banka za obnovu i razvoj očekuje povratak privrednom rastu u regionu srednje i istočne Evrope tek tokom 2011. i 2012. godine, kada se obnovi potražnja na glavnim izvoznim tržištima tog regiona – u evrozoni.
Komentariši