MADRID, Ekonomski oporavak u svijetu ići će sporo, a rastuća nezaposlenost može izazvati socijalnu krizu i protekcionizam, izjavio je predsjednik Svjetske banke Robert Zelik u intervjuu za španski list “El pais”.
“Ono što je počelo kao velika finansijska kriza postalo je sada velika kriza nezaposlenosti i ukoliko ne preduzmemo mjere doći će do velike humanitarne i socijalne krize sa snažnim političkim implikacijama”, rekao je Zelik.
On je dodao da je sadašnja situacija plodno tlo za populističke i protekcionističke politike.
“Ministri finansija G7 i G20 donekle su mirni jer više nema padova ekonomskog rasta, iako se još može pojaviti negativan trend, situacija nije tako loša”, rekao je Zelik, dodajući da su industrijalci i ekonomisti svjesni da će oporavak biti spor i slabiji od očekivanog.
On je istakao da posebna opasnost postoji u finansijskom sistemu SAD i u “ranjivim” zemljama u razvoju.
“Mislim da je najvažnija stvar koju treba riješiti finansijski sistem. SAD su preuzele korake u dobrom pravcu, ali još uvijek ima banaka koje se suočavaju sa ozbiljnim poteškoćama u smislu finansija potrošača i klijenata, kreditnih kartica i tržišta nekretnina”, rekao je Zelik.
On je dodao da povrh svega toga SAD zavise više od Evrope od hipoteka, a taj segment još nije riješen.
Zelik je istakao da rizici i dalje postoje u Africi, dijelovima Latinske Amerike i u istočnoj Evropi.
“Kina bi nas mogla iznenaditi svojim pozitivnim rezultatima, dok za zemlje kao što su Meksiko i Brazil glavni problem i dalje ostaje pristup finansijama”, kaže Zelik.
Komentariši