U imeniku prevara

imenikBANJALUKA, Dušan Olujić, vlasnik preduzeća S-Telekom, izvarao je na stotine preduzeća i institucija u RS nudeći im, u ime raznih firmi koje je osnivao, poslovne imenike čije se poručivanje i sklapanje ugovora odvijalo pod veoma sumnjivim okolnostima.
Njegovi saradnici obilazili su preduzeća najčešće dostavljajući zapakovane pakete uz obrazloženje da se radi o dokumentaciji za pravna lica.
Nakon dostave, sekretaricama ili drugim zaposlenima koji nemaju ovlaštenje za sklapanje ugovora, servirali su da potpišu otpremnice, iza kojih se zapravo krije desetogodišnji ugovor o kupovini skupih poslovnih imenika. Nekada su pregovarali direktno s rukovodstvom preduzeća, s kojima su zaključivali ugovor, svaki put svjesno izostavljajući da pomenu dijelove ugovora koji su ispisani sitnim slovima, a koji obavezuju na dugogodišnju nabavku imenika.
Poslovne imenike u RS nudili su u ime firmi “Novina”, “Registar žiro računa” i S-Telekom, koja su osnovana sa ciljem prodaje telefonskih imenika i registara žiro računa, a osim opisa posla, zajednički im je i vlasnik.
Olujić je rođen u Srbiji, iako ima dvojno državljanstvo, odnosno BiH i Srbije, a kao vlasnik preduzeća Telekom-S sličnu prevaru izveo je i u Srbiji. Scenario je razrađen do tančina s obzirom na to da je krupnim slovima ugovora ispisan tekst na koji rukovodioci preduzeća možda ne bi ni obratili pažnju, a koji se odnosi na robu koja se naručuje, kao i cijenu.
Međutim, sitnim slovima otkriva se cijela prevara, kojima je ispisano da potpisivanjem tog papira pristajete na desetogodišnju nabavku imenika, čija cijena u jednom primjerku iznosi blizu 700 maraka po komadu i da se ugovor ne može stornirati bez izričite saglasnosti izdavača.
Prema nekim podacima, do sada je na ovaj način u BiH imenike poručilo oko 600 preduzeća, a prosječno se naručuje više primjeraka, pa je svako preduzeće oštećeno u prosjeku za više od hiljadu maraka.
Ukoliko se taj iznos pomnoži sa oko 700 prevarenih preduzeća, ispada da su preduzeće S-Telekom i druge frime u Olujićevom vlasništvu na prevaru inkasirale preko milion maraka.
Između ostalih, na nabavku imenika u neznanju su pristala preduzeća i institucije Narodna skupština RS, Centar za razvoj i unapređenje sela u Administrativnoj službi Banje Luke, Centralna banka BiH, Balkan investment banka, “Krajinapetrol” Banja Luka, Rajfajzen banka i mnogi drugi. U “Krajinapetrolu” potvrdili su da je preduzeće “S-Telekom” pokušalo prodati poslovne imenike, ali da je na vrijeme otkazana njihova porudžbina, jer ugovor predviđa mogućnost otkazivanja nabavke imenika u periodu od nekoliko dana u januaru.
– Došli su predstavnici tog preduzeća i ponudili imenike. Pristali smo misleći da se radi o jednokratnoj porudžbini. Kasnije je pristigla faktura za uplatu novca za novi imenik, koji nikad nismo ni dobili. Tada smo vidjeli da u ugovoru malim slovima piše da smo se obavezali na desetogodišnju nabavku. To naručioca dovodi u zabludu, a bitne odredbe pisati sitnim slovima suprotno je poslovnim običajima. S obzirom na to da smo uredno otkazali nabavku, tužili su nas, ali smo dobili spor – rekao je Ozren Pažin, šef pravne službe u “Krajinapetrolu”.
Milovan Bajić, direktor “Krajinapetrola”, u dopisu koji je dostavio preduzeću S-Telekom naveo je da ugovor po kojem nisu ispunjavane obaveze, jer imenik nikad nije dostavljen, više nije važeći.
– To zapravo nije ugovor nego fiktivna otpremnica. Vraćamo vam račune koje ste poslali. Ubuduće nemojte slati račune, jer potpisane otpremnice ne možemo smatrati validnim ugovorom s obzirom na to da nisu potpisane od lica koja su u sudu registrovana kao direktor. Uostalom, u proteklih pet godina niste dostavili nijedan imenik – naveo je Bajić.
U CJB Banja Luka rekli su da postoje prijave u vezi s ovim slučajem, ali da u dosadašnjoj istrazi nije utvrđeno postojanje krivičnog djela.
– Dosadašnjom istragom u kontaktu s tužilaštvom utvrdili smo da jesu malo čudne okolnosti pod kojima su ugovori sklapani, ali nismo našli elemente za krivičnu odgovornost – rekli su u policiji.
Olujić varao u Srbiji
Olujić je u Srbiji neko vrijeme ordinirao pod firmom Telekom-S, nerijetko se predstavljajući kao dio Centra za finansije.
Agencija za privredne registre Srbije, nakon što su u javnost isplivale ove malverzacije, saopštila je da iza Centra za finansije stoji privatna firma koja nema nikakve veze s tom državnom institucijom.
– Sve je više poziva predstavnika preduzeća i opština koji su nasjeli na ponudu akvizitera Centra za finansije – rekli su u ovoj agenciji.
Da je riječ o prevari, shvatili su tek kada su na njihove adrese stigle fakture, uglavnom na iznose veće od 100.000 dinara na ime kupljene robe.
Mioljka Jugović, šef računovodstva novosadske firme “Adeko”, potvrdila je tada da su je akviziteri Centra za finansije obmanuli i da je prilikom preuzimanja publikacije bila ubijeđena da je riječ o materijalu Agencije za privredne registre. Nakon toga prevaru su objelodanila još neka preduzeća u Srbiji.Fokus

Comments

Jedan komentar na na “U imeniku prevara”

  1. Boško Avatar
    Boško

    Ima pametnih privrednika, a ne kao ovi naši na čelu državnih (akcionarskih) preduzeća. Važno je da se troši, nije moje već državno (izvinite mali akcionari vas niko i ne pita ništa). A što je stigla kriza, pa se više ne može plaćati, e na to se prije trebalo “čitati”.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts