BERLIN, Iz njemačkih prodavnica godišnje se ukrade roba u vrijednosti četiri milijade evra što čini jedan odsto ukupnog prometa.
Prema navodima studije Instituta EHI u Kelnu, 53 odsto ukradu “nepošteni kupce”, 23 odsto prodavci, a ostatak isporučioci ili zaposleni u uslužnim službama.
Najčešće se kradu mali predmeti za svakodnevnu upotrebu – žileti, baterije i cigarete ili artikli čije je stavljanje na kasu kupcima “neprijatno”, kao što su kondomi.
Uveliko se kradu i donji veš, alkoholna pića i kozmetika.
U studiji se navodi da je pravilo da se mnogo krade upravo ono što se mnogo prodaje.
Trgovci očekuju da će se ove godine, zbog krize, sitne krađe gdje su počinioci mušterije, uvećati za najmanje šest odsto.
Prema zavničnoj kriminalističkoj statistici, objavljenoj prošle sedmice, broj krađa u radnjama je 2008. opao za 3,1 odsto, na 396.000 slučajeva, a uhvaćeno je 93 odsto počinilaca.
U Njemačkoj, kako se navodi u studiji, 67 odsto samoposluga i radnji u kojima se prodaju životne namirnice, ima skrivene video-kamere, a skoro isti toliki je procenat radnji u kojima su posebno obučeni detektivi. Za te mjere zaštite od krađe se godišnje daje više od 1,1 milijarde evra.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši