Primjena zabrane podmićivanja u poslovanju u svijetu nedovoljna

korupcijaBRISEL, Većina zemalja vodećih izvoznica u svijetu nisu u potpunosti primjenile zabranu podmićivanja stranih zvaničnika u međunarodnom poslovanju, saopštio je Transparensy international (IT).
U saopštenju TI se navodi da samo četiri zemlje – Njemačka, Norveška, Švajcarska i SAD, aktivno primjenjuju konvenciju protiv podmićivanja u međunarodnom poslovanju Organizacije za evropsku saradnju i razvoj (OECD).

Istraživanjem je obuvhaćeno 36 od 38 zemalja koje su ratifikovale Konvenciju OECD-a o borbi protiv podmićivanja stranih javnih zvaničnika u međunarodnim poslovnim transakcijama.

U 11 zemalja Konvencija se spovodi “umjereno”, a u 21 zemlji malo ili nimalo.

Transparensi internešenel je upozorio da neujednačena primjena može da ugrozi uspjeh Konvencije i pozvao sve potpisnice da ubrzaju njenu primjenu.

“Politička volja mora biti u središtu napora u borbi protiv korupcije”, rekao je direktor TI Kobus de Svart (Cobus de Swardt) i dodao da je to posebno važno u okolnostima recesije u svijetu, pošto su kompanije pod pritiskom da osiguraju narudžbine.

U primjeni Konvencije OECD-a protiv podmićivanja stranih zvaničnika brojni su izazovi, uključujući neadekvatne zakone, političku opstrukciju istraga, nedovoljno finansiranje tužilaca ili ograničavanje ovlašćenja istražnih sudija.

U saopštenju se dodaje da veliku prepreku predstavlja i to što se nacionalna bezbjednosna pitanja koriste kao izgovor da se slučajevi korupcije ne istraže.

TI je pozvao OECD da primjenu Konvencije nametne kao prioritet.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts