BANJALUKA, Mikrokreditne organizacije (MKO) u BiH ne namjeravaju u narednom periodu sniziti kamate, kaže Braco Erceg, potpredsjednik Upravnog odbora Udruženja mikrofinansijskih organizacija u BiH i pomoćnik direktora banjalučkog društva “Mikrofin”.On smatra da će tržište prisiliti MKO, čije kamate prelaze 20 odsto, da snize svoje marže. Dodaje da je prošla godina za sektor bila dobra, iako su sredinom godine imali poteškoće s likvidnošću i prilivom svježnih sredstava.
Namjeravaju li MKO snižavati svoje visoke kamate?
ERCEG: Vjerovatno ne. Nismo kamate ni povećavali, iako je u proteklih nekoliko mjeseci došlo do povećanja cijene sredstava koje koristimo. Mi koristimo isključivo kreditna sredstva pošto nismo depozitne institucije i kolika je cijena sredstava na tržištu toliko je plaćamo našim kreditorima. Sada tu razliku, koja je negativna za nas, kompenziramo na račun vlastite profitabilnosti. Nemamo mogućnosti da u narednom bližem periodu značajnije smanjimo kamatne stope.
Više od 90 odsto naših sredstava dolazi od inostranih partnera. Učešće domaćih banaka pada iz mjeseca u mjesec kao posljedica dešavanja u finansijskom sektoru. Ono je bilo nešto veće prošle godine, između deset i 15 odsto, a sada je ispod deset odsto, tako da smo oslonjeni na razvojne banke iz inostranstva kao što je Evropska banka za obnovu i razvoj, koja je značajan finansijer naših MKO. Osim toga, pojavljuje se čitav niz privatnih investicionih fondova iz zapadne Evrope.
Zašto su kamate tako visoke? U nekim MKO dostižu i 30 odsto.
ERCEG: To nije slučaj s “Mikrofinom”. Efektivne kamatne stope su između 18 i 20 odsto. Mogu komentarisati samo taj segment. Kada je riječ o načinu formiranja kamate, ulazna cijena sredstava je sada već između sedam i osam odsto. Na tu cijenu idu troškovi koje imamo, koji su na nivou oko osam odsto. Ako plaćamo sedam odsto, ako su naši troškovi osam odsto, to je već 15 odsto. Kada dodate rezervisanje izađe na 16 odsto. Naša zarada, odnosno marža je četiri odsto, a ima slučajeva gdje je i ispod tog nivoa. Ranije je ta marža bila puno veća. Neke MKO još se uspijevaju zadržavati na nešto višem nivou. Međutim, mislim da će tržište jednostavno i njih prisiliti da svoje marže snize i da kamatne stope dođu na nivo od oko 20 odsto.
Važan parametar, koji značajno određuje kamatnu stopu, su sami troškovi. Mnogo je lakše i jeftinije dati jedan kredit od 50.000 KM i raditi s jednim klijentom, nego raditi sa 20 klijenata i dati 20 kredita po 2.500 KM.
Tokom inspekcijske kontrole u bankama građani su se žalili i na MKO, pa je najavljeno da će i one biti kontrolisane. Imate li takvih najava?
ERCEG: Građani su se žalili na činjenicu da su banke mijenjale kamatne stope i uslove kreditiranja za ranije odobrene kredite. Opet mogu dati komentar samo za “Mikrofin”. Apsolutno nismo mijenjali kamatne stope za kredite koji su bili u toku, niti ćemo to raditi niti smo bilo kada razmišljali o tome.
Kako komentarišete tvrdnje ombudsmana za zaštitu potrošača BiH da su kamate izuzetno visoke i da se na taj način krše prava potrošača?
ERCEG: Ne mogu to komentarisati. Koliko znam, ne postoje zakonski propisi koji ograničavaju visinu kamatne stope. Ostavljam kao rezervu činjenicu da nisam precizno i dovoljno upoznat sa svim odredbama Zakona o zaštiti potrošača, ali sumnjam da bilo ko od regulatornih tijela ima ambiciju da reguliše kamatne stope. Mislim da je to vrijeme prošlo i da je to prepušteno tržištu. Na kraju krajeva, niko ne prisiljava klijenta da kupi sredstva po toj cijeni ako ih može dobiti u drugim MKO po jeftinijoj cijeni ili bankama po još jeftinijoj ako zadovoljava kriterije koje je banka propisala. Bitno je da klijenti imaju izbor, da ne postoji monopol, a iz kojih razloga se odluče da pozajmljuju sredstva iz institucija čije su kamate veće u odnosu na druge, to je vjerovatno zato što imaju neke druge komparativne prednosti.
Prošla godina uspješna uprkos poteškoćama
Kako su MKO poslovale u prošloj godini?
ERCEG: Protekla godina je bila dobra, iako smo sredinom godine i mi počeli pomalo osjećati uticaj globalne ekonomske krize u smislu da su se neki negativni efekti, koji su zahvatili naše finansijere, počeli prelijevati na nas. Imali smo poteškoća s likvidnošću i prilivom svježih sredstava što je značajno usporilo stope rasta kod pojedinih MKO. U suštini su rezultati bili dobri na nivou sektora.
Ukupan rast bio je oko 20 odsto.
Dobit “Mikrofina” nakon oporezivanja bila je 7,7 miliona KM. Za nas je izlaz da se transformišemo u banku i da pokušamo ponuditi druge usluge, jer zakonskih prepreka za to nema.Nezavisne novine
Komentariši