Privatne škole i klasne podjele u Britaniji

londonLONDON,  Privatne škole u Velikoj Britaniji, zahvaljujući i svojim vannastavnim aktivnostima, daju svojim učenicima nefer prednost u odnosu na učenike državnih škola, što ključno doprinosi klasnoj podjeli i nejednakosti u britanskom društvu, prenosi list “Obzerver”.
 List prenosi zaključke iz izveštaja o privatnim školama, čiju je izradu pokrenuo britanski premijer Gordon Braun. 
 Prema pisanju “Obzervera”, privatne škole obezbjeđuju svojim učenicima kasniji privilegovan život – dobro plaćen posao i kretanje u elitnim krugovima, što znači da je životni put djece u Britaniji određen još prije nego što prvi put sjednu u klupe. 
 Djeca školovana u privatnim školama se odlikuju naglašenim samopouzdanjem i po pravilu nastavljaju školovanje na najprestižnijim fakultetima, da bi kasnije stupila na najviše pozicije u društvu. Ovo ilustruje podatak da je čak 75 odsto sudija u Britaniji školovano privatno, navodi “Obzerver”. 
 Način da se to promjeni je da se privatnim školama oduzme status dobrotvornih ustanova ukoliko ne dokažu da djeluju u javnom interesu – odnosno, da omogućuju pristup i siromašnijoj djeci – predlaže komisija koja je sastavila izveštaj.
 Privatne škole bi morale da ostave veći broj dotiranih mjesta za školovanje siromašnije djece, zaključuje “Obzerver”.
 “Sandej tajms”, s druge strane, kritikuje ovaj “rat laburista protiv privatnih škola”, koji bi, kako smatra, mogao da dovede do zatvaranja mnogih škola, liši djecu boljeg obrazovanja i nanese štetu zemlji. 
 Ne zaboravimo da privatne škole najvećim djelom postoje zato što državne ne pružaju dovoljno, zaključuje “Sandej Tajms” u svom uredničkom komentaru.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts