BANJALUKA, U Republici Srpskoj (RS) svakodnevno se vrše kontrole proizvodnje i prometa hrane, ali se u vrijeme visokih dnevnih temperatura pojačavaju, naročito objekata u kojima postoji veći rizik od trovanja hranom, izjavio je glavni zdravstveno-sanitarni inspektor RS Desimir Miljić.
“To su objekti brze hrane, poslastičarnice, objekti u kojima se proizvodi sladoled, restorani u studentskim i đačkim domovima, ekspres restorani, roštiljnice i slično”, rekao je Miljić .
On je naveo da inspektori preduzimaju mjere u svim situacijama kada se konstatuju nepravilnosti bilo da se radi o propustima u održavanju higijene, nepravilnoj manipulaciji hranom i neadekvatnom čuvanju.
“Zavisno od utvrđenih nepravilnosti nalaže se otklanjanje nedostataka, zabranjuje se rad kliconošama i stavljanje u promet neispravne hrane, dok se protiv počinilaca prekršaja preduzimaju sankcije”, istakao je Miljić.
On je podsjetio da je česta pojava da inspektori nađu hranu koja se ne čuva u adekvatnim uslovima već je izložena povišenim temperaturama i atmosferskim uticajima kao naprimjer flaširana voda i osvježavajuća pića ispred prodavnice, voće i povrće na trotoaru uz ulicu u kojoj je intenzivan saobraćaj.
“Što se tiče lica koja rade sa hranom povremeno se utvrdi da lica nisu prošla obaveznu dodatnu edukaciju o higijeni hrane (takozvani `Higijenski minimum`), da nisu obavila sanitarni pregled, ne nose ogovarajuću radnu odjeću i nehigijenski rukuju hranom”, rekao je Miljić.
On je podsjetio da u veoma kvarljive vrste hrane spadaju mljeveno meso i proizvodi od njega, proizvodi od jaja, naročito majoneza, mliječni proizvodi, kolači sa kremovima i sladoled.
“U periodu sa visokim temperaturama hrana se mora čuvati na niskim temperaturama u takozvanom `hladnom lancu`. Hrana koja je termički obrađena i čuva se radi posluživanja, mora se održavati u takozvanom `toplom lancu` odnosno zagrijana iznad 65 stepeni Celzijusovih”, rekao je Miljić.
On je podsjetio da je nedavno na snagu stupio Zakon o hrani RS, koji za stavljanje u promet neispravne hrane predviđa novčane kazne, za pravna lica od 6.000 KM do 18.000 KM, za odgovorno lice u pravnom licu od 1.000 KM do 3.000 KM, za preduzetnika od 4.000 KM do12.000 KM i za pojedinca od 600 KM do1.800 KM. Srna
Komentariši