BANJALUKA, I pored raznovrsne ponude voća i povrća na tržnicama, prodavci se žale da im posao i kupce uzimaju veliki marketi koji ove proizvode prodaju po, kako tvrde, nerealno niskim cijenama.
Prodavci sa tržnica kažu da se plaše da će izgubiti i ono malo kupaca što im je ostalo, jer cijene ne planiraju snižavati.
– Ako bismo dodatno snizili ionako niske cijene voća i povrća, kakvog bi onda smisla imalo baviti se ovim poslom? Još uvijek se protiv konkurencije u marketima, možemo boriti kvalitetom svojih proizvoda, ali nam se nikako ne isplati da taj kvalitet dajemo budzašto – kazao je jedan od prodavaca na banjolučkoj tržnici.
Poljoprivredni proizvođači tvrde da marketi voće i povrće uvoze i da su im cijene zbog toga u prosjeku za deset do 20 odsto niže od onih na pijačnim tezgama. Oni naglašavaju da se kod nas prodaje tek šezdesetak odsto domaćih proizvoda, i to uglavnom na tržnicama.
S druge strane u marketima kažu da u svojoj ponudi imaju sezonsko voće i povrće domaćih proizvođača i da uvoze samo tropsko i vansezonsko voće.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača Vladimir Usorac ističe da nasuprot domaćih proizvoda stoji uvozno voće i povrće, nižih cijena, ali i nižeg kvaliteta.
– U drugim zemljama poljoprivrednici dovoze voće i povrće u velike markete, gdje se detaljno kontroliše. Ono što kod njih ne zadovolji potrebne kriterijume i ono što nije za njihovo tržište, to se izvozi nama – rekao je Usorac.
Ističe da kod nas voće neubrano propada, a mi kupujemo uvozno koje je daleko nekvalitetnije. Na ruku prodavcima ne ide ni loša godina za uzgoj voća i povrća.
– Proljetna suša i obilne kiše koje su uslijedile poslije toga uništili su većinu povrtlarskih zasada. Već sada se u ponudi vidi manjak luka, kupusa, lubenica na koje su ovakvi vremenski uslovi posebno loše uticali – rekao je poljoprivrednik Aleksandar Miličić iz Štrbaca.
On kaže da je ove godine posijao dva puta više povrća nego prošle godine, a da će ubrati isto koliko i lani. Miličić kaže da su ove godine dobro prošli oni poljoprivrednici koji su posijali dosta kukuruza koga će ove jeseni bar biti, jer mu je ovakvo vrijeme godilo.
Cijene
U marketima za kilogram paradajza treba izdvojiti dvije marke, a na tržnici od dvije do dvije i po. Kilogram luka u marketima košta oko 1,30 a na tržnici oko 1,5, marku, mrkva je u trgovinama oko 1,5 marku, a na tržnici po dvije marke. Lubenice i dinje u marketima koštaju pola, odnosno marku, a na tržnicama su za oko četrdeset feninga više.Glas Srpske
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši