SARAJEVO, Nakon neuspjelog pokušaja da se s poslodavcem postigne dogovor o isplati zaostalih plata i doprinosa i konačno definiše status većinskog vlasnika, Sindikalna organizacija fabrike “Energoinvest RAOP” iz Istočnog Sarajeva saopštila je juče da su radnici stupili u štrajk.
– Razlog nastavka štrajka, koji je zamrznut 21. aprila ove godne, jeste neizvršavanje obaveza od strane većinskog vlasnika preduzeća i nerješavanje statusnog pitanja koje se odnosi na vlasništvo. Moram da napomenem da je ugovor o privatizaciji istekao 27. maja i da do današnjeg dana nije poznato ko je većinski vlasnik firme. “Jugo trejd” iz Beograda kupio je 64 odsto državnog kapitala u RAOP-u prije tri godine pod određenim uslovima. Neki od tih uslova nisu ispunjeni. Plan poslovanja u trećoj godini bio je 17 miliona maraka, a ispostavilo se da su prihodi bili svega 3,7 miliona. Fiktivno je primljeno 258 radnika, samo da bi se ispunio jedan od bitnih uslova iz ugovora. Svi ti radnici koji su primljeni preko agencije “Spektar” iz Banje Luke nijedan dan nisu se pojavili u našem preduzeću, a radni odnos im je raskinut 22. juna, odnosno 25. juna ove godine. Sve to govori da su se služili prevarom kako bi prikazali da na isteku treće godine imaju 600 zaposlenih radnika – rekao je predsjednik Sindikata radnika u ovom preduzeću i predsjednik Štrajkačkog odbora, Rade Vasković.
Prijeratni privredni gigant iz Lukavice, koji je zapošljavao oko tri hiljade radnika, doveden je do prosjačkog štapa. Od nove godine, ovo preduzeće napustilo je 68 radnika, a njih 328, koliko ih je ostalo, spremno je da stupi i u štrajk glađu.
– Učinićemo sve da se izborimo za svoja prava. Tražimo isplatu plata za posljednjih sedam mjeseci, ali i da nam uplate doprinose za period od jula 2008. godine. Uputili smo dopis Vladi i premijeru, Miloradu Dodiku, da preduzme hitne mjere u rješavanju naših problema. S obzirom da premijer predsjedava Savjetom za privatizaciju, očekujemo njegov dolazak, jer smo svjedoci da niko dugi niti hoće niti ima razumijevanja za situaciju u kojoj se nalazimo – kazao je Vasković.
Problemi u ovom preduzeću kulminirali su krajem 2008. godine kada je došlo i do obračuna radnika vatrenim oružjem.
Anđelko Stupar, jedan od većine radnika koji su cijeli radni staž proveli u RAOP-u, ističe da je situacija više nego alarmantna.
– Radnici su na ivici nerava. Neimaština i obmane dovele su do toga da se naša dvojica kolega obračunaju vatrenim oružjem. Nekad smo od radničke plate mogli da živimo luksuzno, a danas nemamo ni za hljeb. Štrajkovaćemo sve dok nam ne isplate zaostale plate i ne obezbijede posao. Za protekle tri godine, otkako je preduzeće privatizovano, poslodavci nam nisu ništa obezbijedili. Mi ne tražimo socijalnu pomoć već posao i tržište. Dosta nam je lažnih obećanja – naglasio je Stupar. Fokus
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši