Rizik za banke nije ugašen

dolariVAŠINGTON ,  Uprkos znacima stabilizacije finansijskog sistema SAD, tamošnje banke i dalje su ugrožene zbog milijardi dolara rizičnih kredita u njihovim bilansima, zbog čega bi još neke mogle propasti u slučaju pogoršanja situacije u ekonomiji, upozorio je panel američkog Kongresa zadužen za nadzor sprovođenja programa spasavanja finansijskog sektora (TARP).
U najnovijoj procjeni panel upozorava da američke banke i dalje imaju mnogo rizičnih kredita neizvjesne vrijednosti. Ukoliko stopa nezaposlenosti snažno poraste ili se dogodi kolaps na tržištu komercijalnih nekretnina, čega se mnogi ekonomisti pribojavaju, bankarski sistem bi, upozoreno je, ponovo mogao izgubiti stabilnost.
“Finansijski sistem ostaje ranjiv na krizne uslove”, navodi se u izvještaju panela.
To tijelo uspostavljeno je kao dio TARP-a, s ciljem da se obezbijedi dodatni nadzor primjene tog programa vrijednog 700 milijardi dolara, uz postojeći nadzor posebnog inspektora zaduženog za TARP i redovnu reviziju Kancelarije američke vlade za odgovornost.
U izvještaju panela se navodi da brojni napori američke vlade na uspostavi stabilnosti finansijskog sistema daju rezultate, među kojima su i ulijevanje novog kapitala u banke, povećanje nadzora kapitalne adekvatnosti te testiranje na stres većih finansijskih institucija. Panel, međutim, ističe da plan javno-privatnog partnerstva dizajniranog za kupovinu loše imovine banaka tek treba da bude realizovan. Do tada će banke s lošom imovinom u svojim bilansima i dalje biti ranjive.
“Finansijska stabilnost ostaje pod rizikom ako se osnovni problem loše imovine ne riješi”, navodi panel u svojim procjenama.
Posebno ugroženim označene su male banke čije bilanse pritišće problematična imovina u obliku kredita, a ne obveznica pokrivenih hipotekama. Glavni program američkog Ministarstva finansija za kupovinu loše imovine banaka cilja upravo na te obveznice, a ne na kredite. Regionalne i manje banke imaju i veću količinu kredita odobrenih za kupovinu komercijalnih nekretnina, koji predstavljaju potencijalnu prijetnju zbog moguće visoke stope neplaćanja tih kredita. Taj rizik je veliki jer vlasnici trgovačkih centara, hotela i kancelarijskih prostora prestaju plaćati te kredite u alarmantno visokom broju, a ne očekuje se ni da će kriza na tržištu komercijalnih nekretnina dosegnuti dno u naredne tri godine. Prema podacima američke Uprave federalnih rezervi, prošle godine stopa neplaćanja tih kredita udvostručena je na sedam odsto, jer većina kompanija smanjuje svoje aktivnosti, a mali trgovci zatvaraju trgovine. Stoga panel smatra da bi manje banke takođe trebalo da budu podvrgnute testu na stres i da bi im trebalo pružiti podršku u vidu kapitala kao i velikim finansijskim institucijama.
Zatvorene 72 banke
Da su male banke na najvećem udaru pokazuje i podatak da su američki bankarski regulatori ove godine zatvorili 72 kreditora te veličine.
Iz Korporacije za osiguranje federalnih depozita (FDIC) objavili su da očekuju nova zatvaranja jer se broj problematičnih finansijskih institucija na posebnoj listi tog tijela u prvom kvartalu povećao na 305, odnosno najviše od 1994. godine. U posljednjem kvartalu 2008. godine na toj listi su bile 252 banke. Iako označene kao problematične većina tih institucija neće propasti, navodi FDIC, ali je broj zatvorenih banaka u ovoj godini u snažnom porastu. Prošle godine bankrotiralo je 25, a u 2007. samo tri banke.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts