PEKING, Tekući bilans Kine je u prvoj polovini godine pao je u odnosu na lanjski period visokih 32 odsto što znači i da je globalna recesja u trećoj najvećoj ekonomiji svijeta uzela visok danak. Ujedno, u pitanju je i prvi njegov pad sve tamo od 2004. godine.
U apsolutnim ciframa višak je pao sa 191 na svega 130 milijardi dolara. To su još uvijek preliminarni rezultati koji su se juče pojavili u režiji Državne administracije za spoljnu razmjenu.
Višak kapitalnog bilansa je u istom periodu sužen na 33 milijarde dolara.
Glavni krivac ovakvom kretanju je visok pad neto stranih direktnih investicija u prvoj polovini godine od ravno 50 procenata. Trgovinski višak Kine se nalazi u kontinuiranom padu posebno u odnosu na vrijednost bruto proizvoda.
U drugom tromjesečju on je u odnosu na prethodni kvartal skliznuo sa 8,4 na samo 4,4 odsto. U pitanju je kombinovani efekat snažnog pada kineskog izvoza ali i nešto manjeg pada uvoza a sve kao rezultat usporenog globalnog privrednog rasta.
Vrijednost kineske trgovine je u zadatom periodu pala 22,7 odsto na 1,15 hiljada milijardi dolara. Prema glavnom ekonomisti Međunarodnog monetarnog fonda, Olivijeu Blanšaru, ovakvo kretanje doprinosi relativnom uravnoteženju međunarodne trgovine i održanju globalnog oporavka.
Kineski juan je u posljednjih godinu dana praktično prestao da raste nakon što je napredovao nekih 21 odsto poslije „odvezivanja“ od dolara jula 2005. godine.
Komentariši