SARAJEVO, Poljoprivrednici su danas ispred zgrade Ustavnog suda BiH dijelili povrće, kako bi skrenuli pažnju javnosti na problem zaštite domaće proizvodnje i podsjetili sudije Ustavnog suda da očekuju odluku o pravosnažnosti Zakona o zaštiti domaće proizvodnje, koji su suspendovali početkom jula.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednika BiH Miro Pejić istakao je da danas ne očekuju odluku Ustavnog suda BiH, ali je dodao da će, ako sud nastavi da ignoriše njihov zahtjev, nastaviti sa radikalnijim nastupima prema ovoj instituciji.
“Ako se u narednih 30 dana ne dogodi izglasavanje, mi ćemo se ovdje pojaviti i sa živom stokom, koju ćemo musti na licu mjesta i mlijeko dijeliti građanima”, rekao je Pejić.
Pejić je istakao da poljoprivrednici ne žele da natjeraju Ustavni sud BiH da donese pozitivnu odluku ukoliko za to nema argumenata, iako su uvjereni da ih ima, nego žele da Sud konačno donese odluku, jer je postojeća situacija neprihvatljiva.
On kaže da Sud ignoriše Zakon o zaštiti domaće proizvodnje i tako radi u interesu uvoznih lobija.
“Na ovaj način želimo pokazati da smo nezadovoljni i da to nećemo trpjeti”, poručio je Pejić i dodao da poljoprivrednici žele da podijele građanima ono što ne mogu da prodaju po tako niskim cijenama.
Pejić je zahvalio svim parlamentarnim strankama koje su dale podršku Zakonu o zaštiti domaće proizvodnje i dodao da su poljoprivrednici BiH jedinstveni, te da “njihov paradajz nema vjersku, nacionalnu ili neku drugu boju”.
On je podsjetio da je jedan od mnogobrojnih problema poljoprivrednika i taj da podsticaji za prošlu godinu još nisu isplaćeni, te da BiH ima oko dvije milijarde KM deficita na hrani, 40 odsto nezaposlenih i 500 000 hektara neobrađene zemlje.
Ustavni sud BiH je 3. jula privremno obustavio primjenu Zakona o zaštiti domaće proizvodnje u okviru Sporazuma CEFTA, čime ova mjera ostaje na snazi do donošenja konačne odluke Ustavnog suda u ovom predmetu.
Obustavu primjene Zakona zatražio je predsjedavajući Doma naroda Parlamenta BiH Ilija Filipović, koji smatra da je Zakon o zaštiti domaće proizvodnje suprotan i Ustavu i Cefti, kao i nekim odredbama Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU.
Zakonom se uvode carine na proizvode od mesa i mlijeka, voće, povrće, piće i alkohol, te još neke proizvode koji se bescarinski uvoze iz susjednih država.
Ispred zgrade zajedničkih institucija u Sarajevu poljoprivrednici protestuju već 1 523 dan
Komentariši