BEOGRAD, Skupo građevinsko zemljište i nepostojanje odgovarajuće lokacije mogle bi znatno da smanje planirane investicije Ikee u Srbiju.
“Ekonomska kriza je samo odgodila odluku o izgradnji fabrike”, kaže Dragan Skalušević, regionalni direktor ove kompanije, povodom spekulacija da će ta kompanija pokrenuti proizvodnju u Hrvatskoj, umJesto u Srbiji kako je prvobitno planirano.
Ali, skupo građevinsko zemljište i nepostojanje odgovarajućih lokacija, ukoliko se u međuvremenu ništa ne promIJeni, mogli bi da okrnje, pa čak i dovedu u pitanje ulaganje od 1,1 milijardu evra u fabriku i pet prodajnih centara u Srbiji.
“Postoji dosta prepreka, kao što su veličina placeva, nepostojanje infrastrukture i urbanističkih planova, zemljišne knjige i najzad previsoka cijena zemljišta. Naša zainteresovanost ne može trajati u nedogled. Ako ove probleme ne riješimo, naravno da ćemo zatvoriti kancelariju u Beogradu jer nemamo nikakvih rezultata. Ukoliko pronađemo rješenje, prvu robnu kuću ćemo otvoriti krajem 2011. ili početkom 2012. godine, jer je za prikupljanje dozvola potrebno oko godinu i po dana, a sam objekat možemo da podignemo za desetak mjeseci”, kaže Skalušević.
On navodi da je tim “Ikeinih” stručnjaka analizirao pet lokacija za pokretanje proizvodnje u Srbiji, ne precizirajući koje, ali i nagoveštava da su Poljska, Slovačka, Rumunija, Mađarska i Ukrajina takođe zanimljive destinacije.
Kada se nedavno pročulo da je “Ikea” kupila zemljište za robnu kuću u Zagrebu i da razmišlja da u Hrvatskoj otvori fabriku, lansirana je informacija da švedski proizvođač namještaja traži od srpske vlade da mu ustupi zemljište bez tendera i po cijeni nižoj od tržišne. Reagovao je i gradonačelnik Beograda Dragan Đilas izjavom da nijedna velika firma, pa ni ova švedska neće dobiti zemljište u glavnom gradu “po specijalnim uslovima, na koje ostali nemaju pravo”. Predstavnik “Ikee” međutim tvrdi da ta kompanija nikada ništa nije tražila besplatno ili što bi se kosilo sa zakonom.
“!To nije naš način poslovanja. Vjerovatno zbog toga još uvek nismo kupili placeve. Imamo iskustva iz mnogih zemalja i znamo kako se kreću cijene, pa smo oprezni. Ne želimo da platimo previsoku i ekonomski neopravdanu cijenu zemljišta u Srbiji”, objašnjava direktor „Ikee” za Srbiju, Hrvatsku i Sloveniju. B92
Komentariši