Spoljnotrgovinska razmjena za sedam mjeseci 13 milijardi dolara

beogradBEOGRAD, Spoljnotrgovinska robna razmjena Srbije sa svijetom od početka januara do kraja jula ove godine iznosila je oko 13 milijardi dolara i pala je za 37,5 odsto u odnosu na isti period prošle godine, objavio je Republički zavod za statistiku.

U ovom periodu izvezeno je robe u vrijednosti od oko 4,5 milijardi dolara, što čini smanjenje od 32,9 odsto u odnosu na isti period prethodne godine, dok je ostvaren uvoz od oko 8,5 milijardi dolara, što je za 39,6 odsto manje u odnosu na isti period lani.

Pokrivenost uvoza izvozom iznosi 52,9 odsto i veća je u odnosu na pokrivenost u istom periodu prethodne godine, kada je iznosila 47,6 odsto. Deficit je u periodu januar-juli iznosio oko četiri milijarde dolara, što čini smanjenje od 44,7 odsto u odnosu na isti prošlogodišnji period.

U strukturi izvoza, najviše su bili zastupljeni proizvodi za reprodukciju – 58,8 odsto (oko 2,6 milijardi dolara), slijedi roba za široku potrošnju – 31,2 odsto (oko 1,4 milijarde dolara) i oprema – 10 odsto (452,7 miliona dolara). Glavni spoljnotrgovinski partneri u izvozu bili su BiH (530,4 miliona dolara), Njemačka (509,4 miliona dolara) i Crna Gora (466,8 miliona dolara).

U strukturi uvoza, najviše su zastupljeni proizvodi za reprodukciju – 57,8 odsto (4,9 milijardi dolara), slijede roba za široku potrošnju – 27,1 odsto (2,3 milijardi dolara) i oprema – 15,1 odsto (1,2 milijardi dolara). U uvozu, glavni spoljnotrgovinski partneri bili su Njemačka (1,1 milijardi dolara), Ruska Federacija (1,09 milijardi dolara) i Italija (868,5 miliona dolara).

Svjetska ekonomska kriza jedan je od uzroka pada privredne aktivnosti, kako u svijetu, tako i kod nas, a pad našeg izvoza posljedica je i velikog smanjenja cijena primarnih proizvoda na svjetskom tržištu, koji imaju veliko učešće u strukturi domaćeg izvoza, ocijenio je Zavod za statistiku. Glavni uzrok smanjenja uvoza je pad industrijske proizvodnje i domaće potrošnje u Srbiji.

Pročitaj više:  Trgovinska razmjena između Kine i Rusije dostiže 100 milijardi dolara

Međutim, već postoje prvi znaci blagog oporavka na svjetskom tržištu, a kao posljedica takvih kretanja u svijetu, u Srbiji je došlo do obnavljanja proizvodnje u oblasti crne metalurgije tokom avgusta, što će dovesti do porasta izvoza u narednom periodu, s obzirom na to da je izvoz crne metalurgije do pojave krize bio vodeći izvoz naše zemlje, ocjenjuje Zavod a prenosi portal “Biznis regionalne poslovne novine”.

Spoljnotrgovinska robna razmjena bila je najveća sa članicama Evropske unije, odnosno više od polovine ukupne razmjene. Najveći suficit u razmjeni ostvaren je sa Crnom Gorom, BiH, Irakom i Makedonijom, a najveći deficit sa Ruskom Federacijom zbog uvoza energenata, prije svega nafte i gasa, kao i nedovoljnog korištenja bilateralnog sporazuma o slobodnoj trgovini od strane domaćih izvoznika.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts