VAŠINGTON , Sve više lokalnih, manjih američkih banaka propada zbog toga što njihovi klijenti ne mogu otplaćivati kredite, a američki bankarski sektor samo u drugom kvartalu ove godine zabilježio je gubitak od oko 3,7 milijardi dolara.
Državna agencija za osiguranje depozita (FIDIC) upozorava da se broj banaka koje imaju probleme te vrste povećao na 416, što je skok veći od 100 u razdoblju od aprila do juna. Iako su zbog toga ponešto smanjene gotovinske rezerve ove državne agencije, njena direktorica Šejla Ber tvrdi da su štedni ulozi Amerikanaca sigurni.
Ove godine u SAD je propala 81 banka, uglavnom zbog toga što su odobravale kredite ljudima koji ih ne mogu otplaćivati. FIDIC nastoji da spriječi krah banaka tako što nalazi potencijalne investitore za njihov otkup.
Bez obzira na naznake da je ekonomski oporavak nacije počeo, Šejla Ber kaže da će biti još banaka koje će propasti.
“Očekujemo da će i u budućnosti biti mnogo banaka koje će imati probleme ove vrste i koje će propasti uprkos ekonomskom opravku. Naime, krahovi ove vrste nastavljaju se obično i nakon početka ekonomskog oporavka”, istakla je ona.
Analitičari su, međutim, zabrinuti da bi se američka ekonomija mogla suočiti s novim problemima ako banke nastave propadati. Od početka krize, Vašington je već potrošio više od 500 milijardi dolara državnog novca na spasavanje nelikvidnih banaka.
Dok se male banke bore za preživljavanje, njihovi veći konkurenti pokazuju znakove stabilizacije i već počinju da vraćaju državnu pomoć. U želji da se oslobodi državne kontrole, Bank of America namjerava da vrati dio paketa pomoći vrijednog nekoliko milijardi dolara koje je dobila od Vlade SAD. Taj potez do sada je povuklo više američkih banaka, uključujući JPMorgan, Goldman Sachs i Morgan Stanley. Tako više nisu u obavezi da traže odobrenje države za isplate kompenzacija svojim rukovodećim ljudima. Bank od America ne namjerava da vrati odjednom svih 45 milijardi dolara koje je primila kao pomoć, ali će možda dati 20 milijardi koje je dobila u januaru kao podršku za kupovinu posrnule investicione banke Merrill Lynch.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši