PARIZ, Svjetska privreda je krenula putem bržeg oporavka nego što je prethodno predviđano, iako će taj oporavak vjerovatno u dogledno vrijeme teći umjerenim tempom, saopštila je Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).
Organizacija, sa sjedištem u Parizu, saopštila je da će recesija ove godine u Japanu i zemljama evro zone biti manje izražena nego što je predviđeno u junu, dok su izgledi za SAD ostali nepromjenjeni u odnosu na juni.
Predstavljajući prognozu na konferenciji za novinare u Parizu, glavni ekonomista OECD-a Jorge Elmeskov je naveo poboljšanje finansijskih uslova, oporavak trgovine i smanjenje zaliha u industriji kao faktore koji ukazuju na brži ekonomski oproavak u 30 zemalja članica te organizacije.
Taj oporavak je, međutim, i dalje na staklenim nogama, rekao je Elmeskov.
“Oporavak izgleda da je na dohvat ruke za privredu OECD-a ali je važno da se ne zanosimo”, rekao je on.
On je naglasio da oporavak neće ići glatko i da će biti uspona i padova. “Nema slova u našoj abecedi koje bi opisalo oblik oporavka koji predviđamo”, rekao je on.
OECD prema ovoj najnovijoj prognozi očekuje da ekonomija u Grupi sedam najrazvijenijih industrijskih zemalja opadne za 3,7 odsto ove godine, u poređenju sa padom od 4,1 odsto koji je predvidjela u junu.
Zemlje evro zone će, kako se sada očekuje, zabilježiti privredni pad od 3,9 odsto ove godine u poređenju sa 4,8 odsto koliko se očekivalo u junu. Privreda Japana će opasti za 5,6 odsto ove godine u poređenju sa prethodnom prognozom od 6,8 odsto.
Za privrednu aktivnost SAD se i dalje očekuje da će se smanjiti za 2,8 odsto, što je ostalo nepromenjeno u odnosu na junsku prognozu.
Elmeskov je rekao da je privredni oporavak i dalje ugrožen visokom stopom nezaposlenosti u 30 zemalja OECD-a. Ta organizacija očekuje da će i dalje biti zabilježen rast broja nezaposlenih.
Ministarka finansija Francuske Kristin Lagard takođe je rekla da treba biti obazriv prije proglašenja kraja recesije.
“Još uvijek nismo izašli iz krize. I dalje smo u dubokoj krizi”, rekla je Lagardova.
Komentariši