BEOGRAD, Penzije “jedu” srpski budžet, dok bi Srbija mogla da uštedi 100 milijardi dinara /više od milijardu evra/ godišnje, ako bi uvažila preporuke Svjetske banke za reformu javnog sektora, rečeno je u Beogradu na predstavljanju izvještaja Svjetske banke o reformi javnog sektora pod nazivom “Srbija: kako sa manje uraditi više”.
U izvještaju se navodi da treba zadržati izdvajanja za dječiji dodatak, dok bi troškove za ostale socijalne programe trebalo zamrznuti ili ograničiti.
Državni sekretar u Ministarstvu ekonomije Srbije Vesna Arsić rekla je da bi reforme trebalo provesti obazrivo i da to iziskuje dosta vremena, ali da je izvještaj dobra podloga za djelovanje.
Svjetska banka je pri izradi izvještaja, kao je navela, analizirala sektore koji najviše učestvuju u javnoj potrošnji, a to su penzije, obrazovanje, željeznicu, puteve i subvencije poljoprivredi i javnim preduzećima.
Autor izvještaja Vilijam Dilindžer iz Svjetske banke rekao je da su penzije najveća stavka u javnoj potrošnji i ocijenio da one “jedu” srpski budžet, jer na njih otpada 14 odsto konsolidovanih rashoda, zbog čega bi reforma penzionog sistema donijela najviše koristi Srbiji.
“U 2010. godini trebalo bi očuvati zamrzavanje penzija i potom ih usklađivati sa stopom inflacije kad privreda ostvari rast. Tako bi se ostvarile uštede od 3,5 procentnih poena konsolidovanih rashoda Vlade”, kaže Dilindžer.
On dodaje da bi trebalo i smanjiti naknade penzionerima koji prijevremeno odu u penziju, povećati starosnu granicu za odlazak u penziju, posebno za žene, za koje je rekao da kraće rade, a duže žive od muškaraca.
“Smanjenje troškova i povećanje efikasnosti potrebno je i u obrazovanju, zdravstvu i sistemu subvencija”, rekao je Dilindžer, navodeći da je poželjno povećati izdvajanja za socijalnu pomoć porodicama sa niskim prihodima.
Komentariši