BEOGRAD, Guverner Narodne banke Srbije /NBS/ Radovan Jelašić izjavio je da će otpuštanje državnih službenika donijeti uštedu budžetu od deset do 12 milijardi dinara /oko 106.658.145 evra do 127.984.900 evra/, što je predstavlja dobar početak, ali i trećinu neophodnih ušteda.
On je rekao da, prema prijedlogu Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/, deficit budžeta Srbije za 2010. godinu ne bi trebalo da premaši 3,5 odsto bruto domaćeg proizvoda /BDP/, što znači da je neophodno uštediti između 30 i 40 milijardi dinara /oko 319.893.850 evra i 426.447.054 evra/.
Jelašić je dodao da je najavljeno smanjivanje broja državnih službenika dobar početak, ali da su potrebne dodatne uštede ili dodatni prihodi, ukoliko je preliminarni dogovor da se deficit spusti na 3,5 odsto BDP.
“Ako se odustalo od povećanja poreza na dodatu vrednost, onda bi alternativa mogli da budu drugi poreski prihodi”, rekao je Jelašić za list “Danas”.
On je ocijenio da će dogovor sa MMF-om sigurno biti postignut i izrazio nadu da će pregovarači Srbije narednih pet nedjelja efikasno iskoristiti da se pregovori uspješno okončaju u kratkom roku.
“Ukoliko do kraja oktobra bude postignut dogovor sa MMF-om, Vladi predstoji težak zadatak da sva obećanja realizuje u praksi, jer to je preduslov za povlačenje druge i treće rate stend-baj aranžmana”, rekao je Jelašić.
On je naveo da su ove godine izdvajanja za investicije iz budžeta bila znatno ispod planiranog nivoa i da to nije dobro, utoliko prije što je dio sredstava koji je trebalo usmjeriti u investicije otišao u potrošnju, ali je dodao da je to realnost Srbije i da bi se slično ponašao da je na mjestu ministra finansija.
Prema njegovim riječima, takvo ponašanje, posmatrano na srednji i dugi rok, veoma je loš izbor, jer ukazuje da deficit u budžetu nije napravljen zbog investicija, nego zbog potrošnje koju ne prate odgovarajući prihodi.
“Ako bi se taj trend nastavio sigurno bismo se već za tri do četiri godine suočili sa problemom otplate ne samo kredita, već i kamata”, rekao je Jelašić
Komentariši