BANJALUKA, Stanovnici Srpske do sada su podnijeli 165.000 prijava za upis u fiskalni registar nepokretnosti, a procjenjuje se da bi u Poresku upravu RS trebalo da stigne više od tri miliona ovih prijava.
U PURS-u kažu da građani posljednjih dana intenzivnije podnose prijave za upis imovine, koristeći produženo radno vrijeme na šalterima, kao i mogućnost prijavljivanja nepokretnosti subotom.
Dodaju da je to još uvijek mali broj, ako se ima u vidu da je krajnji rok za prijave 30. septembar.
– Dosadašnjih 165.000 podnesenih prijava manje je od očekivanog broja, koji se kreće preko tri miliona. Grube procjene pokazuju da bi stanovnici Srpske dnevno trebalo da podnose više od 100.000 poreskih prijava za upis u fiskalni registar nepokretnosti kako bi se svi upisali do predviđenog roka – istakla je portparol Poreske uprave Mila Štrkić.
Stanovnici Srpske smatraju da su obrasci koje treba da popune komplikovani, pa većina ni ne zna kako da to uradi.
Oni ističu da su prijave nejasne i obimne. U njima se, između ostalog, traže odgovori na pitanja o prilazu zemljištu, njegovom obliku, godini izgradnje objekata ali i, prema mnogima, potpuno nepotrebna pitanja kao što su broj soba, kuhinja, kupatila, te vrsta materijala za stolariju, podove, pa čak i vrsta roletni.
– Ta pitanja su, po mom mišljenju, suvišna i potpuno besmislena, a oduzimaju puno vremena, pa sam obrazac odnijela kući da bih ga popunila – istakla je jedna Banjolučanka.
Zamjerke stanovnika odnose se i na pitanja o vrsti crijepa.
– Uz to pitanje ponuđeno je više odgovora, a mi bismo trebali da zaokružimo tačan odgovor od kojeg materijala je napravljen crijep. Ja sam kupio stan u jednoj staroj zgradi i stvarno ne znam od kojeg materijala je crijep, da li je od pečene gline ili betonski, a ne razumijem ni zašto je to uopšte i bitno – kaže jedan Prijedorčanin.
Štrkićeva je podsjetila da je zakonski rok za prijavljivanje nepokretnosti istekao 3. aprila ove godine, te da, za sada, nema najava da će rok biti produžen.
– Poreska uprava, u saradnji sa predstavnicima određenih lokalnih zajednica, pored svojih šaltera, prima prijave i u nekim mjesnim zajednicama. Ove sedmice aktiviran je prijem prijava u naseljenijim mjesnim zajednicama, u kojim mobilni timovi Poreske uprave na licu mjesta elektronski unose podatke o nepokretnostima građana – rekla je Štrkićeva.
Ona je ponovila da neprijavljivanje poreza na nepokretnosti predstavlja prekršaj za koji je predviđena kazna od 500 do 1.500 maraka.
Najviše prijava
Stanovnici sa područja Banje Luke, Prijedora i Doboja do sada su podnijeli najviše prijava za upis u fiskalni registar nepokretnosti. U Poreskoj upravi ističu da su na šalterima ovih područnih centara ujedno i najveće gužve. U ove tri opštine do sada je podneseno oko 105.000 prijava. Glas Srpske
Komentariši