BANJALUKA, Primjenom nametnute odluke supervizora za Brčko distrikt Rafija Gregorijana koja se tiče “Elektroprenosa BiH” Republici Srpskoj bi bio oduzet kapital u toj kompaniji u vrijednosti od 14,6 miliona KM, ističu stručnjaci u oblasti elektroenergetike.
Gregorijan je nedavno naložio da se u slučaju podjele ili likvidacije “Elektroprenosa BiH” imovina te kompanije, koja se nalazi u Brčkom, automatski smatra imovinom distrikta.
“To konkretno znači da nijedan entitet niti entitetsko preduzeće ne može potraživati ovu imovinu ili je koristiti van okvira zakona BiH”, navodi se u Gregorijanovoj odluci.
Stručnjaci ovu odluku ocjenjuju nečuvenom, ističući da zadire u vlasničke odnose i stvara pretpostavke da entitetima, a posebno RS, praktično bude otet dio imovine koju su unijeli prilikom formiranja “Elektroprenosa BiH”. Entitetima bi, pored toga, napominju, bila uskraćena bilo kakva ovlaštenja u pogledu prenosnog sistema koji se nalazi na teritoriji distrikta.
“Konkretno, ovim nalogom došlo bi do umanjenja kapitala RS u ‘Elektroprenosu’ sa postojećih 41,11 na 39,38 odsto, odnosno sa sadašnjih 346,6 miliona na 332 miliona KM”, upozoravaju stručnjaci.
Napominju da bi time bila oštećena i FBiH, ali za daleko manji iznos nego RS, koja u imovini na teritoriji Brčkog učestvuje sa skoro 90 odsto.
Komentarišući nametnutu obavezu entitetima da snabdijevaju strujom Brčko distrikt, kao i propisane tarife, stručnjaci ističu da OHR time uskraćuje “Elektroprivredu RS” (ERS) za godišni prihod u iznosu od oko 730.000 KM i krši više direktiva Evropske komisije u oblasti elektroenergetike.
Ukazuju da nametnute izmjene zakona predviđaju snižavanje cijena po kojima ERS prodaje struju Brčko distriktu i to za isporuke preko 35-kilovatnih dalekovoda za 0,445 feninga po kilovat-času, a za isporuke preko 10-kilovatnih dalekovoda za 1,734 feninga po kilovatu.
“To bi, računajući prema prosječnim cijenama iz prošle godine, umanjilo godišnji prihod ERS za 733.650 KM”, naglašavaju stručnjaci.
Naložena obaveza obezbjeđivanja struje za kupce u distriktu za samo dvije od ukupno tri elektroprivrede u BiH, ističu naši sagovornici, u suprotnosti je sa direktivom EK 2003/54 o unutrašnjem tržištu električne energije, kojom se propisuje “nediskriminacija” u smislu da se ne pravi razlika između preduzeća bilo po osnovu njihovih prava ili obaveza.
Ukazuju, takođe, da regulisanje veleprodajnih cijena nije u skladu sa direktivom EK 2005/89 o mjerama zaštite sigurnosti snabdijevanja i investicijama u infrastrukturu, koja je unesena i u ugovor o formiranju Energetske zajednice jugoistočne Evrope.
“Sada se nametnutom izmjenom zakona praktično onemogućava stvaranje uslova za otvaranje tržišta električne energije u BiH i regionu”, ističu stručnjaci.
Visoki predstavnik u BiH Valentin Incko prošle sedmice je nametnuo nekoliko zakona kojima se reguliše rad “Elektroprenosa BiH”, što je Vlada RS odbacila, ocjenjujući da zadiru u vlasničke odnose i krše akcionarska prava RS, koja su zaštićena međunarodnim normama. Vlada u Banjaluci je za taj postupak dobila podršku svih institucija u RS i predstavnika RS u institucijama BiH. Nezavisne novine
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši