Kineski bankari najmanje plaćeni

banke-novacNJUJORK, Plate direktora velikih banaka razlikuju se drastično od države do države, a najveće i, po ocjeni političara i analitičara, “najbezobraznije” su u SAD, pokazalo je istraživanje koje je sproveo “Reuters”.
Po plati Đijanga Đianćinga, koji je prošle godine zaradio 234.700 dolara, ne bi se moglo reći da je direktor najveće svjetske banke. On to, međutim, jeste – Industrijska i komercijalna banka Kine je najveća u svijetu po tržišnoj vrijednosti.
Uprkos tome, njen direktor je zaradio manje od dva odsto od 19,6 miliona dolara koje je lani dobio Džejmi Dajmon, izvršni direktor četvrte po snazi svjetske banke JP Morgan Chase.
SAD su sjedište četiri od devet najvećih svjetskih banaka. Uz JP Morgan, tu su smještene i Bank of America, Wells Fargo i Citigroup – ali i dom četvorice od šest najbolje plaćenih bankarskih direktora.
Američke banke se uvijek pravdaju da za manje pare ne mnogu da dobiju kvalitetan kadar, kaže analitičar Sara Anderson, kritičar Wall Streeta i koautor studije “Američki baroni koje je spasla država”. Ona, međutim, ukazuje da podjednako uspješne, ili i uspješnije, evropske i azijske banke dobijaju podjednako sposobne stručnjake za mnogo manje novca.
Kina je, na primjer, sjedište triju od četiri najveće svjetske banke, a rukovodioci tih banaka, Industrijske i komercijalne banke Kine, Kineske banke za izgradnju i Banke Kine, su među najslabije plaćenima. Predsjednici tih banaka zarađuju otprilike 230.000 dolara godišnje.
“Reuters” ovu razliku objašnjava činjenicom da su najveće kineske banke u državnom vlasništvu i da neki od njihovih direktora pristaju na takve plate jer planiraju političku karijeru. Kad se izuzme Kina, svi direktori banaka koje je analizirala britanska agencija zaradili su najmanje milion dolara lani, uprkos svjetskoj ekonomskoj krizi, koju su upravo banke izazvale. Kompenzacija uključuje i javno saopštene bonuse, nagrade u akcijama i druge pogodnosti.
Van SAD, najbolje je bio plaćen Alfredo Saens iz banke Santander (sedme u svijetu), sa 13,66 miliona. Royal Bank of Canada (RBC) platila je Gordona Niksona 9,5 miliona, dok je Ralf Noris iz australijske Commonwealth Bank dobio osam miliona.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts