Toplane će koristiti biomasu?

toplanaBEOGRAD,  Ministarstvo rudarstva i energetike analizira mogućnost da 15 toplana u Srbiji koje rade na mazut počnu da koriste biomasu zbog višestruke isplativosti.

Pomoćnik ministra Dejan Stojadinović kaže da se „većina tih toplana nalazi u južnoj Srbiji koja je bogata biomasom odnosno ostacima iz poljoprivrede, šumarstva, industrije i komunalnog otpada”.

Prema njegovim riječima grijanje biomasom tri puta je jeftinije od grijanja na ugalj ili lignit, a pet puta od grijanja na gas.

On je dodao da je direktiva Evropske unije da do 2020. godine zastupljenost biogoriva u zemljama članicama bude do 10 odsto i da ministarstvo izrađuje Nacionalni akcioni plan za korišćenje biomase kao najznačanijeg obnovljivog izvora energije.

Stojadinović je rekao i da Fond za zaštitu životne sredine dodjeljuje sredstava podrške proizvođačima biomase u Srbiji.

U Srbiji nema dovoljno mehanizacije za korišćenje biomase i da se u svijetu u poslednjih deset godina ona sve više koristi za grijanje i proizvodnju električne energije.

Biomasu od ostataka drveća treba koristiti za grijanje jer je jeftinije i čistije od nekog drugog načina, jer se sistem grijanja jednostavnije instalira, biomasa se lako prenosi i skladišti i njenim korišćenjem emituje se značajno manje ugljen dioksida.

Za stambeni prostor od 150 metara kvadratnih potrebno je 150 evra mjesečno za tonu paleta, koje su osnovna jedinica u proizvodnji biomase,a u Srbiji ima sedam proizvođača peći, kotlova i paleta, rečeno je na seminaru.

Biomasu čine ostaci iz poljoprivrede, šumarstva, industrije i komunalnog otpada, koji se mogu upotrebljavati kao gorivo. U biogoriva spadaju biogas, čvrsta goriva, tečna goriva (biodizel i biotanol) koji se proizvode iz uljarica. Beta

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts