BANJALUKA, Ministar finansija Republike Srpske (RS) Aleksandar Džombić rekao je da je, tokom nedavno održane redovne godišnje skupštine Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Svjetske banke, upoznao predstavnike MMF-a da je RS ispunila sve uslove iz stendbaj aranžmana, dok su predstavnici FBiH ukazali na određene probleme u tom entitetu.
Džombić je istakao da su premijer FBiH Mustafa Mujezinović i ministar finansija FBiH Vjekoslav Bevanda izrazili čvrsto opredjeljenje da imaju načina da prevaziđu te probleme i da će potvrditi ispunjenje uslova kako stendbaj aranžman ne bi bio doveden u pitanje.
“Nije se pričalo o raskidu stendbaj aranžmana, ali je od samog starta bila jasna poruka da svi uslovi iz pisma namjere moraju biti ispunjeni i da svi nivoi vlasti u BiH moraju ispuniti svoje uslove”, rekao je Džombić.
On je naglasio da, ukoliko izostane ispunjenje nekog uslova bilo kog nivoa vlasti, odnosno ukoliko FBiH ne ispuni uslove, a RS ispuni, stendbaj aranžman neće biti nastavljen.
“Ukoliko ne budu ispunjeni uslovi i ukoliko se insistira na vraćanju nivoa plata i ostalih davanja u FBiH, nalaz MMF-a i kontrola koja će biti provedena u novembru daće negativnu ocjenu, a onda bi bila dovedena u pitanje i druga tranša MMF-a”, rekao je Džombić.
Džombić je naglasio da je delegacija BiH u Istambulu iskoristila priliku da sa predstavnicima međunarodnih finansijskih institucija obavi niz sastanaka, prođe kroz portfelj kredita koje koristi od ovih finansijskih institucija i sa njima razgovara o novim kreditima za koje su zainteresovane RS i FBiH.
“Na sastanku sa Svjetskom bankom smo pričali o mogućem kreditu koji bi realizovali do kraja godine i to za budžetsku podršku koji, praktično, predstavlja paket sa stendbaj aranžmanom MMF-a. Ovaj kredit koji iznosi 185 miliona evra ove godine bi mogao da se realizuje u iznosu od 100 miliona evra, 50 miliona naredne godine i 35 miliona 2011. godine”, rekao je Džombić.
On je dodao da se sa predstavnicima Svjetske banke razgovaralo i o kreditnoj liniji za mala i srednja preduzeća od 70 miliona evra, te o kreditu za socijalni sektor od 15 miliona dolara.
“Što se tiče Evropske banke za obnovu i razvoj, razgovarali smo o jednom kreditu za Mahovljansku petlju u vrijednosti od 21 milion evra, dodatnom kreditu za kanalizaciju u Bijeljini od pet miliona i deset miliona evra granta i spremnosti EBRD-a da finansira `Elektrokrajinu` Banjaluka sa 15 miliona evra”, rekao je Džombić.
On je dodao da su predstavnici Razvojne banke Savjeta Evrope tražili saglasnost i podršku BiH u procesu dokapitalizacije, kao i učešće u iznosu od četiri miliona evra kako bi ova institucija povećala svoj kapital i radila značajnije kreditne aktivnosti.
“Mi možemo do kraja godine da predložimo projekte iz zdravstva, zatim projekte kojima se rješava pitanje izbjeglih i raseljenih i izrazili su spremnost da bi mogli finansirati jednu kreditnu liniju za razvoj malih i srednjih preduzeća”, istakao je Džombić.
On je naglasio da su veoma oprezne ocjene učesnika redovne godišnje skupštine MMF-a i Svjetske banke o kretanju svjetske ekonomske krize, njenoj dubini, te početku izlaska iz krize.
“Za sada još nema nikakvih procjena ili su one veoma oprezne kada bi moglo doći do početka izlaska iz krize”, rekao je Džombić.
On je naglasio da su kroz diskusiju i planarnu sjednicu potvrđene procjene iz prethodne godine da će razvijene zemlje imati negativne ili minimalne stope privrednog rasta, a da će zemlje kao što su Kina, Indija i Brazil bilježiti rast, te da će se stope privrednog rasta u ovoj godini zasnivati na zemljama u razvoju. Srna
Komentariši