LONDON, Privredne aktivnosti zemalja centralne i istočne Evrope ove godine će opasti u prosjeku 6,3 odsto, nakon velikog pada u prvoj polovini godine, prognozira Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD).
Znaci rasta u trećem ovogodišnjem kvartalu ukazuju na kraj recesije u brojnim zemljama regiona, međutim, ekonomski rast u idućoj godini biće loman, navodi se u novom Izvještaju o tranziciji EBRD koji će u cjelini biti objavljen idućeg mjeseca.
Privredni rast u 2010. godini variraće od zemlje do zemlje ali u regionu u cjelini kreditor očekuje rast od oko dva i po odsto prema proljetos prognoziranih procenat i po.
“Jasno je da će se socijalna cijena globalne ekonomske krize osjetiti iduće godine, kada bankrotstva i nezaposlenost budu nastavili da rastu”, istakao je vodeći ekonomista EBRD Erik Berglof.
Berglof je predstavljajući osnovne crte izvještaja takođe rekao da će na srednji rok ekonomski rast u regionu vjerovatno biti manji od bilježenog u posljednjih deset godina.
Kao faktore koji će limitirati rast u 2010. EBRD je naveo usporeni oporavak izvoza, posebno u zoni evra, i kontinuirano nepovoljne uslove kreditiranja jer banke i dalje postepeno smanjuju imovinu u regionu a krediti domaćinstvima i malim firmama su ograničeni zbog rasta teško naplativih zajmova.
Kreditor je upozorio da bi zemlje koje imaju problema u bankarskom sektoru, kao i sa vraćanjem povjerenja, iduće godine mogle ponovo da ubilježe pad privrednih aktivnosti.
U Bugarskoj, Letoniji i Litvaniji oporavak bi moglo da ukoči neprilagođavanje kursa dok je u Rusiji i Kazahstanu oporavak nesiguran zbog slabosti u bankarskom sistemu, velikih nenaplativih zajmova i zavisnosti od sirovina.
Rusiji se prognozira pad od 8,5 odsto u 2009. i rast od oko tri odsto u 2010. Kazahstan će ove godine imati manji pad od Rusije, 1,5 odsto, ali i manji rast u 2010, takođe 1,5 odsto.
Relativno veći rast u narednoj godini, između dva i pet odsto, očekuje se u nekim međunarodno konkurentnim zemljama sa relativno dobrim bankarskim sistemima prije krize, poput Albanije, Poljske, Slovačke i Slovenije.
Zemlje bogate sirovinama, uključujući Azerbejdžan, Mongoliju, Turkmeniju i Uzbekistan, čije je male finansijske sisteme kriza manje pogodila, mogu da očekuju rast u 2010. od pet i više procenata.
U Mađarskoj, koja je bila teško pogođena na početku svjetske krize, sljedeće godine računa se na blagi pad privrednih aktivnosti.
EBRD, u vlasništvu 61 zemlje i dve međunarodne institucije, podržava prelazak na tržišnu ekonomiju u zemljama od centralne Evrope do centralne Azije.
Komentariši