PODGORICA, U Crnoj Gori u septembru je zabilježen pad zarada, cijena na malo i industrijske proizvodnje, saopšteno je iz crnogorskog Zavoda za statistiku /MONSTAT/.
Prosječna septembarska zarada, bez poreza i doprinosa, iznosila je 454 evra i u odnosu na avgust bila je manja za 1,5 odsto. Prosječna zarada bez poreza i doprinosa u septembru najniža je bila u sektoru ribarstva – 154 evra, a najviša u finansijskom posredovanju – 855 evra.
“Ako se ima u vidu da su potrošačke cijene u septembru u odnosu na avgust zabilježile pad od 0,3 odsto, proizilazi da su realna septembarska primanja u Crnoj Gori bila 1,2 odsto manja”, saopšteno je iz Monstata.
Cijena roba i usluga, koje se koriste za ličnu potrošnju, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u septembru su u odnosu na avgust bile niže za 0,3 odsto.
Najviše – za 6,3 odsto, porasle su cijene iz grupe restorana i hotela, a neznatno one ostalih dobara i usluga. Niže su bile cijene prevoza – za 2,3 odsto, kao i pokućstva i opreme za kuću – 1,9 odsto.
Cijene hrane i bezalkoholnih pića, odjeće i obuće, stanovanja, zdravstva, komunikacija, kulture i rekreacije i obrazovanja, ostale su na avgustovskom nivou.
U grupi hoteli i restorani, poskupio je smještaj u studentskom i domu za učenike, dok su kod ostalih dobara i usluga povećane cijene onih za socijalnu zaštitu i ličnu njegu.
U oblasti prevoza pojeftinilo je tečno gorivo i mazivo, kao i bicikla, a u grupi pokućstvo i oprema za kuću pale su cijene dobara i usluga za ličnu potrošnju, namještaja, kućnih aparata, staklenog posuđa, alata i opreme za kuću.
Potrošačke cijene su u odnosu na decembar bile 1,4 odsto veće, dok je stopa njihovog rasta u devetomjesečnom periodu u odnosu na isti prošlogodišnji porasla za 3,9 odsto.
Industrijska proizvodnja u Crnoj Gori u tri ovogodišnja kvartala pala je u poređenju sa istim periodom prošle godine za 30,9 odsto, dok je septembarska u odnosu na avgustovsku bila 8,4 odsto veća.
Gubitke su zabilježili svi sektori, tako da je oblast vađenja rude i kamena pala za 64,5 odsto, prerađivačke industrije za 36,6, a proizvodnje električne energije, gasa i vode za 1,9 odsto.
Komentariši