Spremne rezerve gasa u slučaju blokade

gas-2BEOGRAD, Generalni direktor “Srbijagasa” Dušan Bajatović rekao je povodom sve aktuelnijih spekulacija o novoj gasnoj krizi da su rezerve gasa spremne u slučaju blokade.

“Ne gledamo u pasulj da bismo otkrili hoće li biti gasne krize, već spremamo skladište i rezerve za slučaj da 60 dana ne bude ni kubika gasa preko Ukrajine”, rekao je Bajatović za beogradske “Večernje novosti”.

Bajatović je naveo da, uprkos uvjeravanjima da nema ekonomskih razloga za svađu između Rusije i Ukrajine, uvijek postoji bojazan da politika zaustavi gas.

Prema njegovim riječima, radovi na izgradnji skladišta u Banatskom dvoru su pri kraju i neće biti kašnjenja.

On je naglasio da oprema stiže, rade se bušotine i naručen je dodatni kompresor, ističući da će u skladištu biti od 280 do 300 miliona kubika gasa i polovinom decembra sa linijom za proizvodnju moći će dnevno da se istiskuje pet miliona kubika gasa.

Kad je riječ o industrijskim potrošačima, Bajatović je rekao da će u četvrtak biti potpisan ugovor sa “Eonom” o zakupu skladišta sa 200 miliona kubika gasa u Mađarskoj, što obezbjeđuje dnevnu isporuku od tri miliona kubika i namijenjeno je industrijskim potrošačima.

Bajatović je dodao da će se već utisnutih 350 miliona kubika računati kao jastučni i da će biti prepušteni Rusima, a oni će nama uz nadokandu skladištenja dati komercijalni za tržište.

Na pitanje šta Srbija dobija sa kapacitetom “Južnog toka” od 40 milijardi kubika godišnje, on je rekao da će direktni prihodi biti pola milijarde evra godišnje, a “bićemo centralni tranziter sa vezama ka Hrvatskoj, Republici Srpskoj, Federaciji BiH, Makedoniji, Crnoj Gori, Rumuniji”.

“Sa gasnim elektranama možemo biti i čvor za transport struje, a otvara se mogućnost razvojas industrije koja gas koristi kao sirovinu. Kada se dodaju skladišta, postajemo ne samo regionalni, već i evropski igrač”, smatra Bajatović.

Pročitaj više:  Slijedi druga dioba nakon prodaje „Žitoprometa“

Odgovarajući na pitanje koliki su gubici “Srbijagasa”, on je rekao da je na razlici u cijeni gasa gubitak 120 miliona evra, a još 50 miliona evra treba da se naplati od dužnika prije ili kasnije.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts