Pokrenuta proizvodnja u Metanolsko sirćetnom kompleksu

MSK kikindaKIKINDA, Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić i generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović danas su svečano pokrenuli proizvodnju u Metanolsko sirćetnom kompleksu (MSK) u Kikindi.

Proizvodnja u MKS pokrenuta je nakon pauze od 11 mjeseci i izvršenog remonta.

Ministar Dinkić pokrenuo je rad kotlovskog postrojenja a direktor Srbijagasa Bajatović postrojenja rashladne vode u MSK.

Direktor MSK Sava Lazić objasnio je da proizvodnje nije bilo gotovo godinu dana jer je cijena gasa bila jako visoka pa je preduzeće, da ne pravi gubitke, taj period iskoristilo za remont nakon kojeg će fabrika moći da radi četiri godine.

“Svako zaustavljanje i svaki start koštaju pet miliona evra”, naglasio je Lazić.

Bajatović je istakao da je MSK dodijeljen status kvalifikovanog kupca gasa, čime je osigurano dugoročno snabdijevanje pod povoljnim uslovima, odnosno po cijeni od oko 22 dinara za kubni metar ili šest dinara jeftinije nego do sada.

Ministar Dinkić je rekao da je urađena konverzija potraživanja Srbijagasa u kapital MSK, čime se umanjuju obaveze i popravlja finanasijska pozicija preduzeća.

JP Srbijagas sada posjeduje 50,75 odsto MSK, Republika Srbija 37,10 odsto, NIS 8,77 , Fond za razvoj 1,63 , društveni kapital je 0,15 odsto a ostali akcionari imaju 1,58 odsto.

MSK je jedno od preduzeća koje je Vlada Srbije identifikovala kao preduzeće od strateške važnosti, ima izuzetno dobar regionalni položaj zbog blizine rumunske i mađarske granice, kvalitetan proizvodni program i znatan izvozni potencijal.

Prošle godine MSK je izvezao proizvode u vrijednosti 86,4 miliona evra a 2007. godine za 76,5 miliona.

Metanolsko sirćetni kombinat bavi se više od 20 godina proizvodnjom metanola, sirćetne kiseline, sirćetne kiseline za prehrambene potrebe, tečnog kiseonika i tečnog azota.

Pročitaj više:  Aktivnosti na poboljšanju poslovne klime

Sjedište MSK i procesna postrojenja su u Kikindi, gasna polja u Novom Miloševu, Novoj Crnji i Bečeju, a terminal za pretovar sirćetne kiseline u Luci Bar u Crnoj Gori.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts