BANJALUKA, Ukoliko bi BiH smanjila obim sive ekonomije otvorio bi se prostor za značajno poresko rasterećenje legalne privrede, što bi povećalo njenu konkurentnost, ocjenjuju domaći ekonomisti i privrednici.
Rajko Tomaš, profesor Ekonomskog fakulteta u Banjaluci, u nedavno objavljenoj analizi o sivoj ekonomiji u BiH, procjenjuje da bi stopa poreskog opterećenja u državi u slučaju eliminisanja te pojave mogla biti manja za oko 11 odsto, odnosno za više od petine nivoa postojećih nameta. Ukupni javni prihodi u BiH u prošloj godini iznosili su 10,9 milijardi KM, što u odnosu na statistički iskazani bruto društveni proizvod (BDP) daje stopu poreskog opterećenja od oko 44 odsto. Tomaš, međutim, ukazuje, da su javni prihodi naplaćeni u prikazanom iznosu, dok iskazani BDP sadrži inputiranu rentu i neformalnu ekonomiju koji nisu stvarno registrovani kao ekonomska aktivnost poreskih obveznika. Zbog toga je, ističe, relativno opterećenje regularne ekonomije veće od iskazanog i ukupno u BiH iznosi oko 49 odsto (u FBiH 47 odsto, u RS 42 odsto, a u Brčko distiktu 45 odsto).
“Ako bi siva ekonomija bila u cjelini registrovana, ukupni javni prihodi BiH mogli bi se ostvariti uz prosječno poresko opterećenje od 38 odsto, odnosno 35 odsto u FBiH, te oko 34 odsto u RS i Brčkom. Time bi regularna ekonomija mogla biti manje poreski opterećena ili bi se, uz isto opterećenje, mogli ostvariti veći javni prihodi i poboljšati ponuda javnih dobara i usluga”, naglašava Tomaš.
Zdravko Ostojić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, kaže da siva ekonomija predstavlja nelojalnu konkurenciju privrednicima koji posluju zakonito.
“Oni, za razliku od savjesnih poslodavaca, ne plaćaju obaveze prema državi, zbog čega stvaraju uštede i mogu ponuditi jeftinije proizvode i usluge”, ističe on.
Ostojić, koji je direktor ZTC “Banja Vrućica”, kod Teslića, navodi primjer ugostiteljske branše u kojoj postoje mali hoteli i restorani koji, tvrdi, izbjegavaju plaćanje PDV-a prilikom angažovanja muzičara.
“Te zabave se uglavnom odvijaju u danima vikenda i u noćnim satima zbog čega bi se u tim terminima morale pojačati inspektorske kontrole kako bi se tome konačno stalo u kraj”, naglasio je on.
U Udruženju ekonomista RS – SWOT kažu da neformalna ekonomija, pored problema manjka javnih prihoda i nelojalne konkurencije, kreira i “lošu” zaposlenost.
“U sivoj ekonomiji su uglavnom niskokvalifikovani poslovi, slabo plaćeni i bez prava zaposlenih koja se podrazumijevaju kod formalnog radnog odnosa”, kazao je Saša Grabovac, izvršni direktor tog udruženja.
Stanje u BiH kao u najgorim članicama EU
Siva ekonomija u porastu je u većini razvijenih zemalja svijeta, što je posljedica globalne ekonomske krize, pokazala je ovogodišnja studija Fridriha Šnajdera, svjetskog autoriteta u ovoj oblasti.
Najmanji udio sive zone u BDP-u od 7,6 odsto je u SAD, zatim, Francuskoj 10,9 odsto i Njemačkoj 14,6 odsto, dok je u Španiji 19,5 odsto, Italiji 22 odsto i Grčkoj 25 odsto, što je blizu nivoa sive ekonomije u BiH od 26,5 odsto koju je procijenio Rajko Tomaš. U Udruženju ekonomista RS – SWOT kažu da se iz ovih podataka može zaključiti da stanje u BiH i nije tako katastrofalno, iako je na nivou najniže rangiranih zemalja EU. Nezavisne novine
Komentariši