BEOGRAD, Sjetva pÅ¡enice u Srbiji obavlja se mnogo sporije nego Å¡to se oÄekivalo, pa je tom kulturom je do sada zasijano izmeÄu 250.000 i 300.000 hektara.
Direktor Fonda za ÅŸito Vukosav SakoviÄ kaÅŸe da se sjetva pÅ¡enice obavlja i dalje, iako je optimalni rok za sjetvu bio do kraja oktobra, dodajuÄi da je preporuka struÄnjaka da se upotrebljava deset odsto viÅ¡e sjemena, zato Å¡to moÅŸe biti odreÄenih problema kod nicanja.
On je kazao da je sjetva pÅ¡enice zbog kiÅ¡e obustavljena u cijeloj zemlji, ali i dodao da se to brzo mjenja, jer bi se u njive moglo ponovo uÄi, ukoliko bi nastupila tri dana bez kiÅ¡e, uz vjetar.
“Najavljeno je dosta novih kiÅ¡nih dana, Å¡to, ako se desi, neÄe odgovarati. Mnogo padavina bi zaustavilo sjetvu i u tom sluÄaju bismo imali problema”, naveo je SakoviÄ, istiÄuÄi da Äe, ukoliko doÄe do poboljÅ¡anja vremenskih prilika, sjetva biti nastavljena.
Navika srpskih poljoprivrednika je da siju i tokom cijelog novembra, ukoliko vremenski uslovi dozvole, kazao je SakoviÄ, upozoravajuÄi da ne bi nikako valjalo ukoliko kiÅ¡ni period bude nastavljen i ako ne bude moglo da se uÄe u njive, jer onda ove povrÅ¡ine koje su zasijane ne bi bile dovoljne.
“PriÄa o pÅ¡enici bi se tada iz korena promjenila, jer ona viÅ¡e ne bi bila roba koja optereÄuje skladiÅ¡tenjem i zalihama, veÄ bi mogla da bude, u sluÄaju da sjetva ostane na ovom nivou, veoma traÅŸena i konkurentna roba u sledeÄem periodu”, kazao je SakoviÄ, istakavÅ¡i da se o tome sa viÅ¡e preciznosti moÅŸe priÄati tek krajem novembra.
Kada je rijeÄ o ukupnoj povrÅ¡ini koja bi trebalo da bude zasijana hljebnim ÅŸitom da bi bile podmirene potrebe zemlje, SakoviÄ je naveo da ostaje povrÅ¡ina od 550.000 do 600.000 hektara, kako bismo bili sigurni da imamo obezbjeÄeno dovoljno pÅ¡enice i za domaÄe potrebe i odreÄene male koliÄine za izvoz u zemlje regiona.
On je objasnio da mnogo toga zavisi i od prosjeÄnog prinosa, koji u Srbiji dosta varira i nizak je, dodajuÄi da bi se, sa podizanjem prosjeÄnih prinosa, moglo govoriti o manjim povrÅ¡inama.
“Sve dok je prosjeÄan prinos ispod Äetiri tone po hektaru, sve Å¡to se zasije na povrÅ¡ini manjoj od 550.000 hektara, na neki naÄin, predstavlja opasnost po prehrambenu sigurnost”, kazao je SakoviÄ. Tanjug
Komentariši