Privreda ne smije naglo ostati bez državne pomoći

stimulativne mjereSINGAPUR, Državni čelnici i vodeći poslovni ljudi azijsko-pacifičke regije izjasnili su se juče protiv brzog ukidanja državnih stimulativnih programa za izlazak iz krize, uz zaključak da će svjetski privredni oporavak predvoditi Kina, Indija i druge azijske zemlje.
Najveća ekonomska kriza poslije Velike depresije tridesetih godina prošlog vijeka u centru je pažnje ovogodišnjeg foruma Azijsko-pacifičke ekonomske kooperacije (APEC), koji okuplja 21 državu regiona.
“Mjere koje će vlade preduzeti narednih mjeseci odrediće kojom brzinom će se oporavak kretati i da li će biti održiv”, izjavio je premijer Singapura Li Sijen Long.
Većina učesnika foruma smatra da je najteži dio krize prošao, ali da još postoje izazovi za stabilan rast. Predsjednik Svjetske banke Robert Zelik kaže da su najveće opasnosti oporavku protekcionizam, manjak inicijative privatnog sektora, nezaposlenost na Zapadu i inflacija.
U suočavanju s krizom, vlade širom svijeta ulile su ogrome količine novca u privredu i finansijski sektor da bi podstakle ekonomski rast. Veliki dio je otišao bankama i krupnim firmama kojima je prijetilo bankrotstvo. Novac je, takođe, dijeljen neposredno domaćinstvima, ponekad u formi vaučera za kupovine, dok su automobili prodavani uz rabat. SAD su odvojile 787 milijardi dolara za stimulativne planove. Azija, na čelu s kineskim paketom od 586 milijardi dolara, ulila je u ekonomiju više od bilion dolara. Sada se strahuje da bi iznenadno smanjenje takvih troškova uništilo povjerenje potrošača i kompanija.
“Ne smije biti povlačenja pomoći dok ne dođe do stvarnog oporavka predvođenog privatnim sektorom”, rekao je malezijski premijer Nadžib Razak.
Vlade, rečeno je na skupu u Singapuru, treba da usklade vrijeme povlačenja svojih stimulativnih paketa. Istaknuto je i da bi predugo odlaganje povlačenja moglo da stvori prenaduvane vrijednosti imovine, što bi bio ozbiljan problem.
Na skupu je izražena opšta saglasnost da se klatno svjetskog rasta pomjerilo na Aziju, s Kinom, Indijom i donekle Indonezijom kao predvodnicima u izlasku iz recesije.
“Svijetu je za razvoj potrebna Kina”, rekao je učesnicima skupa kineski predsjednik Hu Đintao.
Međunarodni monetarni fond procjenjuje da će azijske privrede imati rast od 2,75 odsto ove godine i 5,75 proceneta iduće i po tom kriterijumu će daleko iza sebe ostaviti Zapad. Zemlje APEC-a, okrenute slobodnoj trgovini i ulaganjima, daju više od 54 procenta svjetskog bruto društvenog proizvoda i u njima živi više od 40 odsto svjetskog stanovništva.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts