Oko 40 000 dječaka i djevojčica ispod 15 godina zarađuje za hljeb

djecaBEOGRAD, U Srbiji dječji rad postaje sve masovniji, a svoju prvu dnevnicu zaradi više od 40 000 dječaka i djevojčica ispod 15 godina života, prije nego što i dobiju diplomu osnovne škole, pišu “Večernje novosti”.

        Mada se uz dječji rad najčešće dovode u vezu slike iz Azije ili Afrike, Srbija je na sopstvenom primjeru pokazala da od ove pojave ni Evropa nije imuna.

        Bilo da rade u polju, idu u nadnice, prodaju voće i povrće kraj puta ili na pijaci, angažovanje na poslu razlog je što ovi “radnici” često izostaju sa časova, a nije mali broj ni onih koji potpuno odustaju od školovanja kako bi zarađivali za hljeb.

        “Novosti” podsjećaju da je posljednje istraživanje, koje je uradio UNICEF u Srbiji, pokazalo da oko četiri odsto djece ispod 15 godina radi izvan sopstvenog domaćinstva.

        Koliki je tek broj djece koji pomažu roditeljima na njivi, čuvanju stoke ili u kućnim poslovima niko se ni ne usuđuje da pobroji, dodaje list.

        Direktor Republičkog inspektorata za rad Radovan Ristanović kaže da dječji rad postoji u Srbiji, ali su se inspektori rijetko susretali sa njim, a nemaju ni nadležnosti da kazne roditelje koji upošljavaju djecu za teške fizičke poslove.

        “Propisi su neusaglašeni. Dok Porodični zakon dozvoljava da petnaestogodišnjak zarađuje platu i potpuno odgovara za svoj novac, Zakon o radu traži saglasnost roditelja za bilo kakvo poslovno angažovanje dece mlađe od ovog uzrasta”, navodi on.

        Podaci do kojih je došla beogradska kancelarija UNICEF-a pokazuju da čak 22 odsto dječaka i devojčica između 15 i 18 godine rade za novac.

        U siromašnim porodicama zaposlen je svaki treći maloljetnik, a u romskim domaćinstvima na prste se mogu prebrojati maloljetni “neradnici”.

Pročitaj više:  Potrebno 1,5 milijardi KM

        U evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje krajem oktobra je na posao čekalo 23 294 onih koji imaju između 15 i 19 godina, od čega je 10 531 djevojka.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts