Rusi ne preispituju kupovinu NIS-a

kiril kravčenko direktor NISBEOGRAD, Generalni direktor NIS-a Kiril Kravčenko izjavio je da Gaspromnjeft neće tražiti preispitivanje kupovine većinskog paketa akcija NIS-a.
“Za nas je najvažnije da imamo jasnu sliku tako da mi sada možemo konkretno i jasno da odgovaramo i malim akcionarima i spoljnim partnerima. Pritom, akcionari su se dogovorili da to ne podrazumijeva promjenu ni cijene kupovine Gaspromnjefta, ni promjenu udjela vlasničke strukture”, rekao je Kravčenko.

“Akcionari su među sobom donijeli odluku, a na osnovu saradnje koja postoji između Vlade Srbije i Gaspromnjefta, sada se razmatraju mjere o povećanju tekućeg poslovanja NIS-a, što će omogućiti da se kompenzuju rezultati iz prošlosti”, naveo je Kravčenko, dan poslije sjednice Upravnog odbora NIS-a, na kojoj je potvrđen gubitak u poslovanju te kompanije od osam milijardi dinara u prošloj godini.

Kravčenko je rekao da prihvaćeni izvještaj o gubitku neće uticati ni na započeti investicioni program, tako da se modernizacija rafinerija nastavlja u skladu sa kupoprodajnim ugovorom. On je kazao i da postojanje gubitka neznatno utiče, tek oko jedan odsto na iznos poreza koji kompanija uplaćuje u srpski budžet.

Kao osnovne razloge gubitka u 2008. godini u NIS-u navode promjenu tadašnjih cijena naftnih derivata i kursa dinara, a na rezultat poslovanja uticalo je i specifično upravljanje kompanijom, poput grešaka u popisu i kršenja međunarodnih računovodstvenih standarda.

NIS je u 2008. godini uplatio u državnu kasu 50 milijardi dinara na ime poreskih dažbina, od kojih je 587 miliona porez na profit. Kravčenko tvrdi, da će bez obzira na aktuelne rezultate, iznos poreskih dažbina NIS-a u ovoj godini biti povećan zbog većih akciza.

Neko da odgovara zbog gubitka NIS-a
Zbog gubitaka od osam milijardi dinara, koje je zabilježio NIS u prošloj godini, neko bi trebalo da snosi odgovornost, kaže Zorana Mihailović-Milanović. Ova analitičarka za energetiku kaže da je razlog zbog koga su nastali gubici neadekvatno upravljanje kompanijom, jer je to u prethodnom periodu bila dobro čuvana državna kompanija, monopolista i “ako ništa drugo zbog toga je morala da bude u dobitku”.

Pročitaj više:  OC Jahorina: U ovoj sezoni 36 odsto skijaša više nego lani

Svakako postoje i opravdani razlozi za nastanak gubitaka, kaže ona i dodaje da oni nikako nisu mogli da dovedu do toga da NIS zabilježi gubitak od osam milijardi dinara.

Ona smatra da će teško prevladati prijedlog srpske strane, prilikom rješavanja problema gubitaka NIS-a, već odluka novog većinskog vlasnika, jer smanjenje ukupne vrijednosti kompanije za oko osam milijardi dinara nije laka odluka.

Prema njenoj ocjeni, mogući prijedlozi ruske strane za rješenje pitanja gubitaka NIS-a, mogli bi biti da država pokrije gubitak, smanjenjem akcija srpske strane i povećanjem broja akcija ruskog partnera, a taj zahtjev bi se mogao odnositi na produženje monopola NIS-a na uvoz naftnih derivata ili na povećanje cijena derivata.

“Srpska strana bi i te kako bi trebalo da se pozabavi time zašto je NIS u gubitku, kao i time zašto je menadžment prvo naveo da je u pitanju dobitak, pa je kasnije utvrđeno da je riječ o gubitku”, rekla je Mihailović-Milanović.

Ona je istakla da ova situacija rađa sumnju u prethodne finansijske izveštaje i način na koji su oni prikazivani i kako je navela, “pitanje je šta je sa finansijskim izvještajima iz prethodnih godina i da li je NIS i tada bilježio dobitke ili gubitke”.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts