Okviri reforme penzijskog sistema

penzioneriBEOGRAD,  Predlozi nacrta reforme penzijskog sistema i reorganizacije Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja (PIO), biće pripremljeni do kraja godine.

“Konačna rješenja još nemamo”, kazao je potpredsjednik Vlade Srbije Jovan Krkobabić, navodeći da su formirane radne grupe koje pripremaju predloge konkretnih rješenja i da se preispituju sva normirana prava u sistemu PIO.

Prema njegovim riječima, proučavaju se modeli različitih zemalja Evrope i porede s domaćim sistemom u cilju otklanjanja slabosti i iznalaženja najboljih rješenja u ovom trenutku.

Krkobabić je naglasio da se prilikom reformi penzijskog sistema neće mjenjati već stečena i ostvarena prava, što podrazumjeva da penzioneri ne moraju da strahuju da će im penzije biti umanjene.

“Prava za buduće penzionera utvrdiće se novim sistemom, imajući u vidu ekonomske mogučnosti Srbije, broj penzionera i zaposlenih, standarde i rešenja u okruženju”, naveo je potpredsjednik vlade i predsjednik Partije ujedinjenih penzionera Srbije (PUPS).

On je posebno naglasio da u ovoj fazi reforme sistema PIO neće biti izjednačavanja godina života i godina staža za muškarce i žene.

Krkobabić je kazao i da se neće se umanjivati penzija koja se ostvaruje na osnovu punog radnog staža, ali bez ispunjenog uslova za godine života, a zadržaće se i rješenja kada se radi o gornjoj granici života i godina staža i za muskarce za žene.

On je izrazio je nadu da će poslije nekoliko godina, kada se zemlja ekonomski i tehnološki oporavi, visina godina života i godina staža još jednom biti preispitani kako bi se približili ili izjednačili sa standardima razvijenih zemalja Evrope.

Cio ovaj posao u vidu prednacrta biće gotov do kraja godine, a do kraja februara 2010. biće urađen kompletan predlog organizacionog sređivanja, kadrovskog osposobljanja i tehničke opremljenosti službe.

Dugovi za doprinose 150 milijardi dinara

Pročitaj više:  Specijalne festivalske limenke “Banjalučke pivare”

On je još rekao je da posebna radna grupa radi na izradi centralnog registra koji će biti jedinstvena banka podataka (osiguranika, poslodavaca i korisnika prava), kao posebna institucija čiji rad je od izuzetne važnosti za uvođenje discipline u oblasti naplate doprinosa.

“U tom registru biće registrovani i svi privredni subjekti, od najmanjih zanatskih radnji do najvećih kompanija i svi elementi državne uprave, tako da će se znati tačan broj obveznika koji su dužni da plaćaju doprinose za penzijsko-invalidsko osiguranje”, naveo je Krkobabić.

Prema njegovim riječima, podaci iz Centralnog registra će omogućiti da Poreska uprava obazbjedi redovnu naplatu doprinosa kako ne bi bilo kašnjenja u naplati dugovanja, koja sada iznose oko 150 milijardi dinara.

Krkobabić je istakao i da će na osnovu zaključka Vlade Srbije, Poreska uprava od 1. januara 2010. godine prioritetno naplaćivati doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje i druge obaveze prema državi.

Stopa doprinosa se svake godine utvđuje i sada iznosi 22 odsto za penzijsko-invalidsko i zdravstveno osiguranje, kazao je Krkobabić i istakao da je to najniža stopa u Evropi, iako Srbija ima 1,6 miliona penzionera i najnepovoljniji odnos broja penzionera i zaposlenih.

On je naveo i da se za penzije u Srbiji izdvaja manje od 13 odsto BDP-a, a da se ta izdvajanja u Evropi kreću u rasponu od oko 10 do 13 odsto nacionalnog BDP-a.

“Ako se sredstva iz kredita uzetih od Svjetske banke, Evropske investicione banke, Evropske banke za obnovu i razvoj, MMF-a kao i drugih izvora upotrebe za ubrzavanje ekonomskog razvoja Srbije izdvajanja za penzije spustićemo ispod 10 odsto BDP-a i prije 2015. godine”, kazao je Krkobabić. Beta

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts