Predložen budžet Srbije za 2010.

dinariBEOGRAD, Ministarka finansija Srbije Diana Dragutinović izjavila je danas da je prijedlog državnog budžeta za narednu godinu razvojni jer je obuzdana potrošnja, a obezbjeđeni podsticaji privredi i novac za velike infrastrukturne projekte.

“Procijenjeno je da u vrijeme krize ne bi bilo dobro da se obustave izdvajanja iz budžeta za podsticaje privredi, jer bi to ugrozilo ekonomski oporavak”, kazala je ona na konferenciji za novinare na kojoj je predstavila prijedlog budžeta za 2010.

Prijedlogom budžeta Srbije za 2010. godinu predviđen je deficit od 107 milijardi dinara (1,12 milijardi evra), na osnovu prihoda od 656 milijardi dinara (6,84 milijarde evra) i rashoda od 763 milijarde dinara (7,96 milijardi evra).

Ministarka je kazala je taj prijedlog budžeta “najotvoreniji” do sada pošto su prikazane sve donacije i prihodi budžetskih korisnika, kao i poreski rashodi države zbog određenih poreskih olakšica.

Budžet za iduću godinu je planiran na osnovu procjene da će rast bruto društvenog proizvoda biti 1,5 odsto, a da će inflacija sa ovogodišnjih 7,5 odsto biti smanjena na šest odsto.

Očekivanja su da će sopstveni prihodi budžetskih korisnika u 2010. godini biti 57,1 milijarda dinara, a donacije budžetu u vrijednosti 1,7 milijardi dinara. Da bi se isplatile sve obaveze prema budžetskim korisnicima budžet će morati da se zaduži u iznosu od 24,3 milijrade dinara.

Najveći dio budžetskih rashoda, 34 odsto, je za dotacije organizacijama obaveznog socijalnog osiguranja koje će dobiti 263,3 milijarde, od čega će Fondu za penzijsko invalidsko osiguranje pripasti 215 milijardi dinara.

Troškovi za zaposlene su 182,6 milijardi dinara, što je 24 odsto republičkog budžeta, dok je za socijalnu zaštitu namijenjeno 10 odsto
državnih rashoda, odnosno 76,6 milijardi dinara.

Pročitaj više:  Nestabilna politička situacija – razlog negativne ocjene

Za državne subvencije namijenjeno je 42,8 milijardi dinara, a prema riječima ministarke finansija, najviše će dobiti poljoprivrednici jer će agrarni budžet u narednoj godini iznositi 26 milijardi dinara. Željeznicama Srbije namenjeno je 12,4 milijarde, a privredi 3,5 milijardi dinara.

Za otplatu kamata na kredite u idućoj godini planirani su budžetski izdaci u iznosu 34,9 milijardi dinara.

Ministarka finansija je istakla da će i u idućoj godini biti zamrznute plate budžetskih korisnika i penzije, kao i da je ograničen maksimalan broj zaposlenih u državnim organima, a u budžetske rashode su uračunate otpremnine za one koji će ostati bez posla.

Budžetom, kako je naglasila, nije planirano povećanje prihoda na osnovu povećanja poreskih stopa, ali će u 2010. godini biti usvojeni novi propisi o oporezivanju imovine, kao i o naplati poreza na dobit preduzeća, kako bi se smanjile olakšice, dok će porez na impulse u mobilnoj telefoniji biti zadržan i u narednoj godini.

Dragutinović je dodala da se očekuje da će prihodi budžeta u 2010. godini na osnovu povećanja akciza na cigarete biti veći nego u 2009. godini za pet od šet milijardi dinara.

“Planirani su relani budžetski prihodi, ali je moguće da će oni biti i veći”, istakla je Dragutinović.

U strukturi planiranih budžetskih prihoda udio od naplate poreza na dodatu vrijednost (PDV) je 49 odsto i oni će iznositi 325,4 odsto, što je za 9,5 odsto više od očekivanih prihoda u 2009. godini.

Prihodi od akciza, kako je planirano, trebalo bi da se uvećaju za 11,4 odsto i da njihov udio u ukupnim budžetskim prihodima bude 20 odsto.

Od carina bi trebalo da se prikupi sedam odsto ukupnih prihoda budžeta, od poreza na dohodak građana 12 odsto, poreza na dobit preduzeća tri odsto, ostalih poreskih prihoda dva odsto, a neporeskih prihoda sedam odsto.

Pročitaj više:  Srbija: Stanodavci oštete državu za 50 miliona evra godišnje

Za kapitalne investicije iz budžeta će biti izdvojeno 33,2 milijarde dinara, a za njih će biti obezbjeđena i dodatna sredstva u iznosu od
30,4 milijarde dinara.

Najviše novca iz budžeta za te namjene je predviđeno za izgradnju Koridora 10 i eksproprijaciju zemljišta, za šta će biti obezbjeđeno devet milijardi, dok će za Nacionalni investicioni plan (NIP) biti izdvojeno 8,5 milijardi dinara.

Među kapitalnim izdacima su izdvajanja za Ministarstvo odbrane u vrijednosti 5,9 milijardi, za Ministarstvo unutrašnjih poslova 1,6 milijardi, a za Direkciju za vode 0,2 milijarde.

Prema projekciji budžeta za iduću godinu, javni dug Srbije će biti 10,9 milijardi evra i u ukupnom bruto društvenom dohotku imaće udio od 34 odsto.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts