Bilansna suma manja za sedam odsto

postotakBANJALUKA, Bilansna suma bankarskog sektora u Republici Srpskoj za devet mjeseci ove godine manja je za sedam odsto u odnosu na kraj prošle godine.

U izvještaju Agencije za bankarstvo RS o stanju bankarskog sektora za devet mjeseci ove godine navodi se da je svjetska finansijska kriza uticala na usporavanje rasta bilansnog nivoa bankarskog sektora RS u posljednjem kvartalu prošle godine, što se odrazilo i na stanje za devet mjeseci ove godine.

Akcionarski kapital banaka u ovom periodu povećao se za jedan odsto, a prema vlasničkoj strukturi skoro je 100 odsto privatni, od čega 88 odsto strani, a 12 odsto domaći kapital.

U ovom periodu, od 10 banaka, osam je ostvarilo dobit od 23,2 miliona KM, a dvije su u poslovanju iskazale gubitak od 3,6 miliona KM.

Sa 30. septembrom ukupna aktiva banaka u RS iznosila je 5,34 milijardi KM i ima stopu pada od sedam odsto u odnosu na kraj prošle godine.

Sredstva od 1,47 milijardi KM smanjila su učešće u ukupnoj aktivi sa 34 na 28 odsto.

Vrijednosni papiri za trgovanje iznosili su 49,9 miliona KM i veći su za 243 odsto u odnosu na kraj prošle godine.

Neto krediti od 3,49 milijardi KM su u odnosu na kraj prošle godine iskazali povećanje za jedan odsto i u strukturi aktive pokazali su povećanje učešća sa 60 na 65 odsto.

Prema ročnoj strukturi kredita, dominantni su dugoročni krediti koji čine postotak od 76 odsto.

Za devet mjeseci ove godine ukupni krediti za građane manji su za 114 miliona KM u odnosu na kraj prošle godine.

Ukupna kreditna zaduženost građana u ovom periodu je 2,039 milijardi KM ili 1.419 KM po stanovniku. Kreditna zaduženost po stanovniku je manja za 69 KM u odnosu na kraj prošle godine.

Pročitaj više:  Mićić: Prilivi raspoloživi za klijente

Prosječne nominalne i efektivne kamatne stope banaka u RS za devet mjeseci su na približnom nivou prosjeka u prošloj godini.

U izvještaju se konstatuje da su na visinu kamatnih stopa banaka u RS značajan uticaj imale i niže kamatne stope na kredite iz kreditnih linija Investiciono-razvojne banke RS.

Osnovni izvori sredstava banaka su depoziti koji su u ovom periodu iznosili 4,15 milijardi KM, a njihovo učešće u ukupnoj pasivi banaka smanjeno je sa 82 na 78 odsto u odnosu na kraj prošle godine.

U strukturi depozita najveće učešće imaju depoziti građana, a registrovana je valutna promjena tih depozita, tako da domaća valuta ima učešće od 41 odsto, a depoziti građana u stranoj valuti, sa dominacijom evra, iznose 59 odsto.

Štednja u bankama RS iznosila je 838 miliona KM i veća je za 64,8 miliona KM nego na kraju prošle godine, a konstatovano je da je povećano oročenje štednje kao rezlutat vraćanja povjerenja u banke. /

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts