SARAJEVO, BiH su neophodni zakoni i institucionalni kapaciteti kako bi se uhvatila u koštac sa borbom protiv korupcije, konstatovano je na današnjoj konferenciji u Sarajevu povodom obilježavanja 9. decembra – Međunarodnog dana borbe protiv korupcije.
Zamjenik visokog predstavnika u BiH Rafi Gregorijan upozorio je da korupcija u BiH predstavlja veliki problem, jer je prisutna na svakom nivou, posebno javnom.
“Kada je riječ o visokim funkcionerima, svi tužioci izbjegavaju te slučajeve”, istakao je Gregorijan, koji u tome vidi politički uticaj na sudstvo.
Prema njegovim riječima, međunarodna zajednica mora da nastavi da insistira da institucije i političke partije u BiH podrže borbu protiv korupcije, jer je situacija u zemlji neodrživa i ima uticaja na čitav region, ali i njegovu zemlju.
Gregorijan je i ovom prilikom ponovio podršku međunarodne zajednice ostanku stranih sudija i tužilaca u BiH, ali nije govorio o mogućim koracima kada je o tome riječ.
Šef Delegacije Evropske komisije u BiH Dimitris Kurkulas naglasio je da EU u BiH podržava borbu protiv korupcije, posebno donošenje potrebnog zakonskog i institucionalnog okvira.
Kurkulas je izjavio da EU planira da u narednoj godini u BiH investira osam miliona evra za jačanje zakonodavnih i struktura za borbu protiv korupcije, uključujući i obuku tužilaca.
Podsjećajući da je u izvještaju Evropske komisije o napretku BiH registrovan mali napredak u borbi protiv korupcije, Kurkulas je apelovao na parlamente da preuzmu vodeću ulogu, te na jačanje saradnje između policije i tužilaca.
“Posebno je zabrinjavajući mali broj presuda u predmetima protiv korupcije, što je znak da policija nije prikupila dovoljno dokaza”, rekao je Kurkulas, upozorivši da je korupcija u BiH prisutna u državnim strukturama, procesu javnih nabavki, infrastrukturi, obrazovanju, zdravstvu i privatnom sektoru.
Navodeći da je borba protiv korupcije prioritet vlade Norveške i vlada svih evropskih zemalja, ambasador Norveške u BiH Jan Bratu istakao je da korupcija kao krivično djelo podriva vladavinu prava i demokratski sistem.
“Indeks percipiranog nivoa kurupcije, po kojem je BiH na najnižem mjestu u regiji, a samo je Rusija od evropskih zemalja na nižem nivou, ukazuje na uznemiravajuće stanje”, rekao je Bratu.
Prema njegovim riječima, BiH su za borbu protiv korupcije potrebni jači nezavisni institucionalni kapaciteti i njihova bolja međusobna saradnja u implementaciji zakona.
Bratu je naglasio odgovornost svakog građanina pojedinačno i medija u borbi protiv korupcije.
Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Beriz Belkić upozorio je da je korupcija glavna prepreka za jačanje demokratije i prava, te prepreka za bolju budućnost BiH.
Podsjećajući da se u parlamentarnoj proceduri nalaze prijedlozi zakona o antikorupcionom tijelu i zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona BiH, Belkić je poručio da su vlasti u BiH te koje treba da preuzmu odgovornost za borbu protiv korupcije.
Na današnji dan 2003. godine u Meksiku je usvojena Konvencija protiv korupcije i od tada se 9. decembar obilježava kao Međunarodni dan borbe protiv korupcije.
Konvenciju je do sada ratifikovalo 126 zemalja, među kojima i BiH.
Današnju konferenciju u Sarajevu organizovao je Transparensi internešnel /TI/ BiH.
Prema indeksu percepcije korupcije, koji je TI nedavno predstavio, BiH dijeli poziciju od 99. do 106. mjesta sa Dominikanskom Republikom, Jamajkom, Madagaskarom, Senegalom, Tongom i Zambijom i najniže je pozicionirana u odnosu na zemlje regiona.
Komentariši