PODGORICA, Skupština Crne Gore usvojila je danas izmjene seta poreskih zakona čijom će primjenom, kako očekuju u Vladi, budžetski prihodi biti veći za 30 miliona evra.
Poslanici su usvojili izmjene zakona o porezima na dohodak fizičkih lica, na dobit pravnih lica, na upotrebu putničkih motornih vozila, plovnih objekata, vazduhoplova i letjelica i doprinosima za obavezno socijalno osiguranje.
Parlament je usvojio i Zakon o zaradama državnih službenika i namještenika i izmjene propisa o državnim službenicima i namještenicima.
Usvajanjem poreskih zakona zarade zaposlenima u državnoj upravi biće smanjenje naredne godine od tri do sedam odsto.
Poreskim propisima izjednačene su poreske stope za akontativno plaćanje za sve izvore dohotka na devet odsto. Promjenama zakona o porezu na dobit, kako tvrde u Vladi, unaprijediće se poslovni ambijent i popraviti likvidnost, prije svega, malih i srednjih preduzeća.
Kapitalna dobit za pravna lica, kako je definisano, oporezovaće se ubuduće u cijelom iznosu, a ne 50 odsto, kao do sada. Nakon stupanja na snagu seta izmijenjenih poreskih propisa uvodi se veća stopa poreza za vlasnike luksuznih putničkih motornih vozila, plovnih objekata, vazduhoplova i letilica.
Prema izmjenama propisa o doprinosima na teret poslodavca u plaćanju penzijskog osiguranja, za najveći broj osiguranika, stopa je 5,5 odsto, a za zaposlenog 15 odsto. Prilikom plaćanja zdravstvenog osiguranja na teret poslodavca je stopa 3,8 odsto, a osiguranika 8,5 odsto. Na penzije za državne i javne funkcionera stopa je devet odsto.
Potpredsjednik Vlade i ministar finansija, Igor Lukšić, saopštio da će Crna Gora usvajanjem poreskih zakona Crna Gora biti među najkonkurentnijim poreskim sistemima u Evropi.
On smatra da poreski sistem u Crnoj Gori ne treba da bude socijalan, već da je on transparetan, jednostavan za primjenu i dosljedan.
“Pošto neću vječno biti na ovoj poziciji, kada odem biću ponosan što za sobom ostavljam najbolju poresku politiku u Evropi”, kazao je Lukšić.
On je odbacio sve prijedloge opozicije o uvođenju progresivnog oporezivanja, kao i one da se uvede dažbina na ekstra profit.
Komentariši